Ministerstvo zdravotníctva musí pri revízii úhrad liekov nájsť zlatú strednú cestu. Uviedla to ministerka Andrea Kalavská na zasadnutí Výboru NR SR pre zdravotníctvo.
Revízia úhrad je podľa nej ťažká a ľahko manipulovateľné téma.
„Nedokážem robiť nesystémové veci, aby všetci boli spokojní. Keď som revíziu nepodpísala, bolo na mňa podané trestné oznámenie, že nešetrím. Keď som podpísala, beriem pacientom lieky,“ konštatovala šéfka rezortu Andrea Kalavská.
Revíziu podpíše
Ako uviedla, ministerstvo zdravotníctva sa snaží efektívne využívať verejné zdroje. Regulátor je podľa nej na to, aby sa našlo zmierenie a rozumná cesta.
Revíziu ministerka podpíše 15. októbra a bude platná k 1. januáru 2020. Podľa nej je stále priestor na to, aby sa nachádzali riešenia.
„Revízia úhrad sa robí niekoľko rokov, ja som ju robila už niekoľkokrát. Nemyslím si, že sa nám stávali prípady, ktoré by ohrozili život človeka práve revíziou úhrad. Keď som minulý rok vyhodnotila, že revízia by mala negatívny dopad na pacientov, zmenila som k nej prístup a robím ju najlepšie ako viem,“ dodala šéfka rezortu.
Zmeny v liekovej politike vyjdú pacientov draho, tvrdí Asociácia na ochranu práv pacientov
Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) tvrdí, že zmeny v liekovej politike vyjdú pacientov draho. Ako asociácia uviedla, ministerstvo zdravotníctva chce zmeny uskutočniť ešte pred voľbami, okrem revízie úhrad je to aj pripravovaná zmena zákona, ktorá obmedzí možnosť kompenzovať doplatky za lieky.
Celkový dopad bude podľa AOPP citeľný na pacientov v obzvlášť senzitívnych oblastiach ako onkológia, neurológia, diabetes či psychiatria.