Kampaň Nursing Now prišla aj na Slovensko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
|
Zľava : koordinátorka kampane Júlia Jankovičová, prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová, člen prezídia SKSaPA Milan Laurinc | Foto: vZdravotnictve.sk
Kampaň, do ktorej sa zapojila aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, má zvýšiť status a profil ošetrovateľstva.

Na Slovensku je stále nedostatok sestier a pôrodných asistentiek. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) sa aj preto zapojila do kampane Nursing Now.

„Máme v pláne získať pre spoluprácu Ministerstvo zdravotníctva SR, politikov, najmä zdravotnícky výbor NR SR, fakulty zdravotníctva, zdravotnícke zariadenia, pacientske organizácie a v neposlednom rade aj médiá,“ uviedla na štvrtkovej tlačovej besede koordinátorka Nursing Now Slovensko Júlia Jankovičová.

Kampaň má má podľa SK SaPA zvýšiť status a profil ošetrovateľstva.

Zlepšenie postavenia sestier pomôže zdraviu obyvateľstva

Ako informovala prezidentka komory Iveta Lazorová, „hlavnou myšlienkou kampane je zviditeľniť príklady dobrej a účinnej praxe vykonávanej sestrami a pôrodnými asistentkami na Slovensku pre zvýšenie kvality ošetrovateľskej starostlivosti“.

Zvýšením profilu a postavenia sestier sa podľa komory zlepší zdravie obyvateľstva.

Prezidentka SK SaPA upozornila na zistenia OECD, „že sestry s pokročilou praxou ako odborníci majú vysoký podiel nielen na zlepšení prístupu k zdravotníckym službám a skrátení čakacej doby, ale zároveň poskytujú rovnako kvalitnú starostlivosť ako lekári pre rad pacientov, vrátane osôb s menej vážnymi chorobami a tých, ktorí si vyžadujú rutinné sledovanie“.

Kráľovská podpora

Slovensko je jednou zo 60 krajín sveta, ktoré sa zapojili do medzinárodnej kampane.

Patrónkou celosvetovej kampane je Kate, vojvodkyňa z Cambridge. Kampaň sa začala v roku 2018 a bude sa realizovať do konca roka 2020.

Kate
Kate, vojvodkyňa z Cambridge, pri otváraní kampane | Foto: SITA / AP

Podľa koordinátorky kampane Júlie Jankovičovej sa kampaň oficiálne v SR spustila 5. decembra minulého roku.

„V rámci Slovenska by sme chceli prezentovať kampaň Nursing Now prostredníctvom médií, prednáškovej činnosti, osobným kontaktom so sestrami, študentmi ošetrovateľstva a pacientmi,“ dodala Jankovičová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Júlia Jankovičová
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek