Kanada finalizuje vlastnú vakcínu proti COVID-19, pomohol aj výskum na tabakovej rastline

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Liek CD24Fc podľa klinickej štúdie o viac ako 50 % redukuje riziko respiračného zlyhania alebo smrti pacientov hospitalizovaných s COVID-19.
Európska komisia zabezpečila eurobloku ďalšie milióny vakcín voči koronavírusu. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Kanadská bio farmaceutická spoločnosť Medicago výrazne pokročila vo vývoji vakcíny proti COVID-19. Vakcínu, ktorá vzniká za pomoci virologického výskumu na rastline príbuznej tabaku, si už objednala kanadská vláda.

S farmafirmou podpísala dohodu o dodávke vakcíny na COVID-19 ešte koncom októbra. Medicago má na základe odobrenia kanadského ministerstva zdravotníctva dodať vláde 76 miliónov dávok vakcíny.

Dodávka postačí na vakcináciu 38 miliónov Kanaďanov

Dodávka má podľa vlády postačovať na vakcináciu 38 miliónov Kanaďanov. Vláda zároveň oznámila investíciu 173 miliónov USD na ďalšiu podporu vývoja tejto vakcíny a na výstavbu výrobného závodu v Quebecu.

Premiér Kanady Justin Trudeau označil projekt za prejav záväzku Kanady v boji proti globálnej pandémii COVID-19 založenom na vedeckých dôkazoch. „Keď pokračujeme v bezpečnom opätovnom naštartovaní našej ekonomiky, urobíme všetko pre to, aby sme Kanaďanov ochránili,“ vyhlásil Trudeau.

Minister pre inovácie a vedu Navdeep Bains dodal, že dohoda s farmaceutickou spoločnosťou zaručuje, že Kanaďania budú mať prístup k ďalšiemu nádejnému kandidátovi na vakcínu proti koronavírusu.

Spolupráca s GlaxoSmithKline

Spoločnosť Medicago už v polovici marca oznámila, že sa jej podarilo z rastliny Nicotiana Benthamiana, blízkej príbuznej tabakovej rastliny, získať časticu, ktorá je podobná vírusu spôsobujúcemu ochorenie COVID-19.

Práve Nicotiana Benthamiana sa často používa ako hostiteľ vo virologickom výskume rastlín a to najmä pre veľký počet rozmanitých rastlinných vírusov, ktoré ju môžu úspešne infikovať.

Medicago 10. novembra oznámila, že sa jej podarilo v spolupráci s farmaceutickým gigantom GlaxoSmithKline úspešne získať protilátky u všetkých testovaných dobrovoľníkoch. Podľa CNN News tak bola úspešne ukončená prvá fáza testovania vakcíny.

Naše výsledky fázy 1 boli veľmi povzbudivé a plne podporujú ďalšie klinické hodnotenie,“ uviedla  Nathalie Landry, výkonná viceprezidentka pre vedecké a lekárske záležitosti Medicago.

Vakcínu budú testovať v Kanade a USA

Skúška fázy 2 sa bude čiastočne uskutočňovať na viacerých miestach v Kanade a v USA, s povolením amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Testovať vakcínu budú dospelí dobrovoľníci od 18 do 64 rokov a starší dospelí nad 65 rokov. V každej vekovej skupine bude viac ako 300 dobrovoľníkov.

Testy prebiehajú s finančnou podporou kanadskej vlády a ďalšie investície do projektu ohlásili aj akcionári Medicago, Philip Morris Investments B.V., dcérska spoločnosť Philip Morris International a spoločnosť Mitsubishi Tanabe Pharma Corporation.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Justin TrudeauNathalie LandryNavdeep Bains
Firmy a inštitúcie FDA Úrad pre kontrolu potravín a liečivGSK GlaxoSmithKlineMedicagoMitsubishi Tanabe Pharma CorporationPhilip Morris InternationalPhilip Morris Investments