Kategorizačný zoznam doplnili o 35 onkologických liekov, hradená bude aj liečba karcinómu prsníka

Lieky

Do kategorizačného zoznamu vstúpilo v tomto roku 35 nových onkologických liekov. Uviedol to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v štvrtkovom príhovore pri príležitosti otvorenia Bratislavských onkologických dní.

V aktuálne platnom kategorizačnom zozname je zaradených 329 liekov používaných v diagnostike a liečbe onkologických pacientov. Nové lieky sú určené pre pacientov s indikáciami karcinóm prsníka, myelomonocytová a myeloblastová leukémia, nemalobunkový karcinóm pľúc, folikulárny lymfóm, karcinóm hrubého čreva a karcinóm renálnych buniek.

Hradiť budú aj liečbu karcinómu prsníka

Odborníci na Ministerstve zdravotníctva SR podľa ministra pozorne sledujú trendy v oblasti liekovej politiky a systematicky pracujú na zlepšovaní života onkologických pacientov.

Do kategorizačného zoznamu, teda liekov hradených z verejného zdravotného poistenia, sa preto v priebehu tohto roka zaradila napríklad aj liečba hepatocelulárneho karcinómu, karcinómu vaječníkov a vajíčkovodov a karcinómu prostaty. Do konca kalendárneho roka bude pacientkam k dispozícii z verejného zdravotného poistenia aj novo hradená liečba metastázujúceho karcinómu prsníka.

Včasná diagnostika môže zachrániť životy

V roku 2020 boli v Európskej únii onkologické ochorenia diagnostikované u 2,7 milióna ľudí. Ďalších 1,3 milióna, medzi nimi viac ako 2 000 mladých ľudí, prišlo v dôsledku rakoviny o život.

Štatistiky hovoria o tom, že približne 40 % prípadov onkologických ochorení sa dá predísť účinnými stratégiami prevencie, a to zdravým životným štýlom, preventívnymi kontrolami či skríningami. Práve včasné odhaľovanie prostredníctvom skríningu môže pomôcť zachrániť životy, ako aj usporiť vysoké náklady na liečbu a následnú starostlivosť.

„Vláda SR zároveň v júli schválila aktualizáciu Akčných plánov Národného onkologického programu. Predložený materiál bol vytvorený v spolupráci s Národným centrom zdravotníckych informácií, s Národným onkologickým inštitútom, s hlavným odborníkom Ministerstva zdravotníctva SR pre klinickú onkológiu a v spolupráci s prezidentom Slovenskej onkologickej spoločnosti,” doplnil minister.

Minister sa poďakoval poisťovniam

Lengvarský sa tiež poďakoval zdravotným poisťovniam za to, že aj v čase pandémie COVID-19 spoločne s rezortom v lete odštartovali skríning rakoviny krčka maternice a opätovne sa rozbehli skríningy rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Aktívne beží aj pozývanie žien na skríning prsníka. Rovnako sa prihovoril aj odborníkom a poďakoval im za ich náročnú prácu a starostlivosť o pacienta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNárodný onkologický inštitútNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií