Za dlhším čakaním v lekárni môže byť legislatíva. Ako slovenský europoslanec Eugen Jurzyca (SaS) uviedol v tlačovej správe, od februára minulého roka majú lekárne povinnosť overovať pravosť liekov skenovaním bezpečnostných prvkov umiestnených na baleniach.
Toto opatrenie vstúpilo do ostrého režimu od februára 2020 a neplnenie tejto povinnosti sa má sankcionovať. Každú škatuľku s vydávanými liekmi na predpis tak musí lekárnik vziať do ruky a oskenovať ju.
Jurzyca sa obrátil na Európsku komisiou s parlamentnou otázkou, či existuje analýza nákladov a prínosov tohto opatrenia na spotrebiteľa. „Takáto analýza totiž nebola súčasťou hodnotenia vplyvu, ktoré sa predkladá pred zavedením takéhoto opatrenia,“ konštatoval.
Falošných liekov v reťazci je málo
Povinnosť overovať pravosť liekov bola prijatá nariadením EÚ s cieľom zabrániť distribúcii falošných liekov.
Podľa odhadov samotnej Európskej komisie sa falošné lieky vyskytujú v legálnom liekovom reťazci len minimálne. V roku 2014 to bolo len 15 prípadov v celej EÚ.
Podľa Jurzycu sa však toto opatrenie nedotýka len lekární a pacientov, ale všetkých platcov daní. Pre overovanie liekov bolo totiž potrebné vytvoriť online systém prepájajúci 150-tisíc organizácií v 28 členských štátoch EÚ k jednotnému dátovému centru.
„Aj pri ochrane spotrebiteľa treba dávať pozor, aby sa prijímali len také opatrenia, ktoré im prinesú viac benefitov ako nákladov,“ uzavrel europoslanec.