Každý pacient sa bez problémov dostane k svojim liekom, rezort vyvracia dezinformácie okolo spornej novely zákona

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENTKA: Prijala zdravotnícke organizácie
Prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková. Foto: SITA/Branislav Bibel

Rezort zdravotníctva v spolupráci s odborníkmi vypracuje návrh riešení, ktoré budú reagovať na všetky problémy vzniknuté v praxi v súvislosti s novelou o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Informovala o tom poslankyňa Národnej rady SR Eva Horváthová na tlačovej konferencii organizovanej Ministerstvom zdravotníctva SR.

Pecienti sa dostanú k liekom

Vznikne zároveň platforma, kam budú pozvaní všetci predstavitelia odborných organizácií, aby diskutovali o sporných bodoch. Cieľom bude určiť jasné pravidlá, aby špecialisti, praktickí lekári, ako aj pacienti vedeli, čo majú robiť.

Odborníci zdôraznili, že každý pacient sa dostane k svojmu lieku, vďaka zmenám v novele bez toho, aby musel po návšteve špecializovanej ambulancie navštíviť ešte aj všeobecnú ambulanciu.

Praktickí lekári supľovali špecialistov

Prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková v rámci konferencie vysvetlila, prečo pristúpili k zmenám v súvislosti s predpisovaním liekov. V úvode vysvetlila, že lieky v súčasnosti môže predpísať špecialista, všeobecný lekár pre dospelých a deti a dorast, ale aj sestra, ktorá rieši najmä preskripciu zdravotníckych pomôcok.

Celkovo bolo v roku 2021 na Slovensku predpísaných 3 560 672 receptov, z ktorých 1 419 510 predpísali špecialisti a 963 523 všeobecní lekári. Problémom bolo, že viac ako 55 % receptov vypísali praktickí lekári za špecialistov, čo je aj v porovnaní so zahraničným extrémne číslo. Palušková uviedla, že tento stav sa môže vyriešiť práve spomínanou zmenou v zákone.

Lieková karta pacienta

Jeden z najväčších problémov, ktoré novelu platnú od 1. januára 2022 sprevádza, je podľa pozvaných odborníkov šírenie dezinformácií. Internista Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Marek Kučera vyvrátil tú najčastejšie opakovanú nepravdu, že špecialisti nevidia liekovú kartu pacienta.

Podľa Kučeru každý špecialista ak chce, tak sa vie dostať k údajom o tom, aké všetky lieky pacient berie. Rovnako vyvrátil aj dezinformáciu o tom, že pacientovi po operácii nebude mať kto predpísať lieky, nakoľko na oddeleniach pracujú aj lekári bez atestácie, ktorí lieky predpisovať nemôžu.

Na príklade z praxe v UNB uviedol, že nie je pre nemocnicu problém dať každému prepúšťanému pacientovi potrebné lieky, keďže na každom oddelení pracuje atestovaný lekár, ktorý ich môže predpísať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva HorváthováMonika Palušková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSVLS Spoločnosť všeobecných lekárov SlovenskaUNB Univerzitná nemocnica Bratislava