KDH ostro kritizuje vládu za kriminalizáciu lekárov, SaS zákon označila za rukojemnícky - VIDEO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 85. schôdze
Premiér SR Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 8. decembra, 14:40

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vyjadrilo nesúhlas s rozhodnutím vlády SR, ktorá v nedeľu schválila mimoriadne opatrenia v reakcii na hromadné výpovede viac ako 3 300 lekárov.

Zneužitie moci

Tieto opatrenia zahŕňajú vyhlásenie mimoriadnej situácie a zavedenie dvoch nových trestných činov voči lekárom, spolu s ďalšími reštrikciami.

„KDH má za to, že Robert Fico ide prekryť vlastnú neschopnosť a neschopnosť nominantov strany HLAS v rezorte zdravotníctva kriminalizovaním lekárov a odoberaním lekárskych licencií,“ uviedol predseda KDH Milan Majerský.

Dodal, že zásahy vlády považuje za zneužitie moci a porušenie medzinárodných dohovorov, ktoré pripomína diktátorské režimy.

Sprísnenie trestov

Poslanec KDH Peter Stachura kritizuje vládu, že sa namiesto riešenia napätej situácie v zdravotníctve rozhodla sprísniť tresty voči lekárom.

„Dávať pokuty, hroziť väzením alebo odobratím práva vykonávať v budúcnosti lekársku prax tým, ktorí chcú presadiť zmeny v prospech pacientov, je nehoráznosť,“ vyjadril sa Stachura. František Majerský, ďalší poslanec za KDH, pripomenul, že hnutie dlhodobo vyzývalo vládu na dohodu s lekármi a bolo iniciátorom zvolania mimoriadneho výboru.

„To, s čím dnes prišla vláda, je doslova ďalším klincom do rakvy slovenského zdravotníctva a nezáujem o riešenie situácie v prospech pacientov,“ dodal.

Represia

Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka vyhlásil, že vláda namiesto dohody so zdravotníkmi zvolila represiu.

Premiéra Roberta Fica kritizoval za to, že namiesto rokovaní s lekármi riešil iné záležitosti a ignoroval tému zdravia. „Teraz sa vyhráža trestami tým, ktorí v často nedôstojných podmienkach zachraňujú zdravie nás všetkých. Takýto prístup jednoznačne odmietame,” uviedol Šimečka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Robert Fico sa s lekármi ani nestretol, upozornil podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Oskar Dvořák. „Ak by to vláda s rokovaniami myslela vážne, k takémuto zastrašovaniu by nepristúpila. Majú ešte niekoľko týždňov na to, aby našli dohodu. Premiér Fico je unavený, nechce sa mu vládnuť. Takto narýchlo schválené represívne riešenie iba zvyšuje chaos, prilieva olej do ohňa a zhoršuje možnosti v ďalších rokovaniach. Doslova tým zdravotníkov vyháňajú do zahraničia,“ dodal Dvořák.

Dvořák tiež poukázal na to, že vláda zo zdravotníkov robí nepriateľov a zastrašuje ich, namiesto toho, aby s nimi rokovala. „Na zdravotníctve sa rozhodli šetriť, no svoje platy si zdvojnásobili,“ poznamenal Dvořák a spýtal sa, čo je pre premiéra väčšou prioritou ako zabezpečiť, aby nemocnice po Novom roku neskolabovali.

Rukojemnícky zákon

Proti vláde pre jej rozhodnutie prijať novelu zákona o civilnej ochrane ostro vystúpila aj strana Sloboda a Solidarita (SaS). Tento návrh hrozí lekárom trestom odňatia slobody až na jeden rok, ak podajú výpoveď počas vyhlásenej mimoriadnej udalosti. Podľa SaS je to prejav represie voči zdravotníkom a úplne neprijateľné riešenie vzniknutej krízy v zdravotníctve.

„Ficova vláda chce posielať lekárov do basy. Toto je ich riešenie po tom, čo 13 rokov riadili zdravotníctvo a doviedli ho do stavu, kedy si ľudia nosia do nemocnice toaletný papier a skladajú sa na novorodenecké oddelenie v Košiciach,” vyhlásil predseda SaS Branislav Gröhling.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zdôraznil, že takýto rukojemnícky zákon spôsobí len väčšiu frustráciu medzi lekármi a prehĺbi krízu v zdravotníctve. SaS taktiež vyjadrila nesúhlas s prístupom ministra zdravotníctva Kamila Šaška, ktorý namiesto rokovania siaha po represii.

„Minister zdravotníctva mal ešte 23 dní na rokovanie, namiesto toho si zvolil cestu zastrašovania,” povedal poslanec NR SR za SaS Tomáš Szalay, pričom vyzval vládu, aby reagovala na potreby zdravotníctva efektívnejšie a s rešpektom voči lekárom. SaS deklaruje, že za takýto zákon hlasovať v parlamente rozhodne nebude

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingFrantišek MajerskýMichal ŠimečkaMilan MajerskýOskar DvořákRobert FicoTomáš Szalay
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieProgresívne Slovensko (PS)Sloboda a SolidaritaVýbor NR SR pre zdravotníctvo