KDH podporí zvolanie mimoriadnej schôdze k situácii v zdravotníctve, chce zabezpečiť prítomnosť lekárov pri pacientoch - VIDEO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KDH: Predstavili kandidátku do EP
Predseda KDH Milan Majerský (uprostred). Foto: archívne, SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) je pripravené podporiť zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k súčasnej situácii v zdravotníctve. Svojimi hlasmi tiež podporí prijatie takej legislatívy, aby pacient mal pri svojom lôžku lekára.

Uviedol to jeho predseda Milan Majerský počas tlačového brífingu pred budovou popradskej nemocnice, kde podľa jeho slov podala výpoveď zhruba polovica lekárov. Hnutie je zásadne proti tomu, aby pacienti, či už v období Vianoc alebo po Novom roku, ostali bez lekára. KDH je podľa Majerského pripravené prísť do Národnej rady SR aj medzi sviatkami.

Kriminalizácia lekárov

To, že ministerstvo kriminalizuje lekárov cez zákon, ktorý narýchlo upečený a pripravený ešte v tomto roku narýchlo schválili v národnej rade, je nehorázne,“ skonštatoval. Podľa jeho slov súčasný i doterajší ministri zdravotníctva dlhodobo nepripravili nič, čo by systematicky riešilo situáciu v zdravotníctve.

Určite podporíme takú legislatívu, ktorá prestane kriminalizovať lekárov, a ktorá medzi sviatkami a po Novom roku zabezpečí to, aby lekári boli pri svojich pacientoch,“ dodal predseda hnutia.

Výzva na konštruktívny dialóg

Približne 3 400 lekárov dalo výpovede, výpovedné lehoty vo väčšine prípadoch končia na konci tohto roka. Podľa člena zdravotníckeho výboru Františka Majerského (KDH) je situácia v zdravotníctve najhoršia od vzniku Slovenskej republiky. „Ak by v novom roku len na jednu hodinu dali výpoveď lekári, bola by ohrozená zdravotná starostlivosť a mohol by zomrieť pacient,“ poznamenal.

Lekárska starostlivosť však môže byť ohrozená už v najbližších dňoch, keďže už vyše tisíc lekárov podalo výpovede aj zo služieb, z takzvaných nadčasov. Počas niektorých hodín tak bude problém nájsť lekárov do pohotovostných služieb. „Vyzývame obe strany, aby našli konštruktívny dialóg a dohodli sa, aby pacient na konci dňa netrpel,“ povedal František Majerský.

Ministerstvo zdravotníctva SR sa ani po pondelkovom mimoriadnom zasadnutí odvetvovej tripartity nedohodlo s lekárskymi odbormi. Zúčastnili sa na ňom aj zástupcovia štátnych aj neštátnych nemocníc, ambulantného sektora a najväčšieho odborového zväzu zamestnancov v zdravotníctve. Dohodu sa zatiaľ nepodarilo nájsť ani počas následného úzkeho rokovania ministra zdravotníctva Kamila Šaška len s predstaviteľmi lekárskych odborov.

Lekársky odborový zväz trvá na splnení 19 požiadaviek. Minister zdravotníctva Kamil Šaško je presvedčený, že 16 požiadaviek už vláda plní, alebo ich splní v prvom štvrťroku budúceho roka. Problémom sa zdá naďalej ostáva navyšovanie platov lekárov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František MajerskýKamil ŠaškoMilan Majerský
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieLOZ Lekárske odborové združenieMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNárodná rada SR