Kežmarok odmieta optimalizáciu siete nemocníc, primátor mesta napísal list Lengvarskému

Nemocnica Kežmarok
Foto: AGEL SK

Mesto Kežmarok má výhrady k plánu optimalizácie siete nemocníc, ktorý navrhuje v rámci reformy ministerstvo zdravotníctva. Podľa samosprávy z neho vyplýva, že z nemocnice v Kežmarku by sa malo stať zdravotné zariadenie jednodňovej a následnej starostlivosti, takzvaná komunitná nemocnica.

Mesto sa preto vážne obáva ohrozenia základnej a akútnej zdravotnej starostlivosti v okrese, a tým aj ohrozenia zdravia obyvateľov v tomto regióne. Informovala o tom v tlačovej správe Barbora Sosková z oddelenia propagácie a komunikácie mesta.

List Lengvarskému

Primátor Kežmarku Ján Ferenčák už zaslal ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému oficiálny list so žiadosťou o zachovanie súčasného rozsahu poskytovania zdravotnej starostlivosti nemocnice.

„Sme jednou z mála samospráv na Slovensku, ktorá neustále vyvíja nemalé úsilie v oblasti vytvárania podmienok pre poskytovanie plnohodnotnej zdravotnej starostlivosti pre svojich obyvateľov a zároveň pre obyvateľov celého okresu. Kežmarská nemocnica poskytuje presne tie služby, ktoré tento región potrebuje a na akékoľvek uberanie z nich nevidíme priestor,“ uviedol.

Projekt v blízkosti nemocnice

Mesto Kežmarok v súčasnosti dokončuje projekt Centra integrovanej zdravotnej starostlivosti (CIZS), ktorý realizuje v bezprostrednej blízkosti budovy nemocnice. Podľa primátora tak zámer ministerstva nepriaznivo ovplyvní aj tieto aktivity.

Pripomenul, že ich cieľom je dosiahnutie synergického efektu pre zvýšenie úrovne poskytovanej zdravotnej starostlivosti. „Prepojenie Centra integrovanej zdravotnej starostlivosti s Nemocnicou Dr. Vojtecha Alexandra víta nielen samotná nemocnica, ale aj budúci nájomcovia ambulancií v novovznikajúcom centre,“ dodal.

Zreformovaná sieť nemocníc

Zakladateľom Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku, n.o., a tiež vlastníkom nehnuteľností, v ktorých pôsobí, je samotné mesto. V súčasnosti patrí zdravotnícke zariadenie do siete nemocníc Agel SK.

Zreformovaná sieť nemocníc by mala byť na Slovensku realitou od 1. januára 2024. Vyplýva to z návrhu zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti z dielne Ministerstva zdravotníctva SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barbora SoskováJán FerenčákVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie AGELCentrum integrovanej zdravotnej starostlivostiMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNemocnica Dr. V. Alexandra Kežmarok