Na klinickom skúšaní a biomedicínskom výskume v Národnom onkologickom ústave (NOÚ) sa zúčastnilo už viac ako 3-tisíc pacientov. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pri príležitosti 25. výročia založenia oddelenia klinických skúšaní v NOÚ.
Etická komisia národného ústavu za ten čas schválila 500 projektov. NOÚ sa v oblasti vlastného akademického klinického výskumu primárne zaoberá liečbou testikulárnych nádorov, karcinómu prsníka či probiotikám. Ako uviedol rezort, klinický výskum v NOÚ bol počas jedného auditu označený ako jeden z najlepších na svete.
„Veda a výskum majú v systéme zdravotníctva svoje pevné miesto. Kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti sa meria aj výsledkami biomedicínskeho výskumu, ktorý vedie k vývoju nových spôsobov liečby a k celkovému zlepšeniu zdravotnej starostlivosti,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.
Klinické skúšanie
Jednou z foriem biomedicínskeho výskumu je klinické skúšanie, ktorým sa overuje účinnosť a bezpečnosť liečiv pred ich registráciou. Klinické skúšanie poskytuje pacientom možnosť prístupu k novej nádejnej liečbe, ktorá je v danej chvíli realizovateľná iba v rámci týchto skúšaní.
„Som rád, že práve vďaka možnostiam, ktoré našim pacientom ponúka Oddelenie klinických skúšaní, majú k dispozícii inovatívnu liečbu. Vďaka patrí všetkým kolegom, ktorí sú súčasťou klinického skúšania a rovnako aj tým, ktorí participujú na biomedicínskom výskume,“ uviedol generálny riaditeľ NOÚ Tomáš Alscher.
Medzinárodná spolupráca
Rezort zdravotníctva minulý rok vydal príkaz ministerky, ktorý nastavuje podmienky pre útvary vykonávajúce klinický a biomedicínsky výskum. „Na Slovensku sa príkazom ministerky zdravotníctva definovala a zjednotila infraštruktúra na zlepšenie podmienok vykonávania výskumu,“ konštatovala riaditeľka Inštitútu výskumu a vývoja MZ SR Ivica Kvietiková.
Ako dodala, už predtým existovali v niektorých zdravotníckych zariadeniach viaceré organizačné útvary. Vydaním tohto príkazu však dostali legislatívnu oporu, začlenenie do organizačnej štruktúry zdravotníckeho zariadenia a vyčlenila sa aj ich pôsobnosť.
„Vďaka systémovej profesionálnej podpore klinického výskumu posilnenej aj vznikom národného uzla Slovacrin, sa otvára pre zdravotnícke zariadenia možnosť zvýšiť počet prebiehajúcich klinických skúšaní, venovať sa okrem komerčného aj akademickému výskumu a posilniť spoluprácu aj na medzinárodnej úrovni,“ uzavrela Kvietiková.