Vlani v decembri prišlo 9 750 vakcín od spoločností Pfizer a BioNTech, pričom ešte platilo, že z každej liekovky sa môže podávať päť dávok. Pred Tromi kráľmi dorazilo na Slovensko ďalších 76 050 vakcín, stále s rovnakými pravidlami očkovania.
V utorok 12. januára sme obdržali ďalších 51 480 vakcín, avšak nastala malá zmena. Na základe usmernenia Európskej liekovej agentúry (EMA) sa zvýšil počet dávok vakcíny Comirnaty v jednej ampulke z pôvodných piatich na šesť.
Izrael už zaočkoval 20 percent populácie, Palestínčania však vraj nedostali ani dávku
Dôvodom boli zrejme aj výrobcami vakcín avizované oneskorenia v dodávkach vakcín. V pondelok 18. januára mal dodávateľ na Slovensko doviezť 51 480 vakcín, no Ministerstvo zdravotníctva SR zatiaľ oficiálne neohlásilo ich prijatie.
Vakcíny Moderna
Ďalšia zásielka v počte 50 310 vakcín Comirnaty by mala doraziť 25. januára. Na február je naplánovaná dodávka 220-tisíc vakcín, na marec dokonca 291-tisíc. V januári sme už pritom obdržali aj prvých 4 800 vakcín spoločnosti Moderna.
Ďalšie plány, kedy a koľko kusov má prísť, zatiaľ v prípade vakcíny Moderna nie sú známe. S vakcínami sa už pritom medzi členskými krajinami Európskej únie (EÚ) začalo vo veľkom obchodovať.
Prichádza Slovensko neschopnosťou vlády o vakcíny? V Európskej únii sa s nimi obchoduje v miliónoch
Podľa doteraz zverejnených informácií si Bulharsko, Portugalsko, Grécko a Poľsko kúpili menej vakcín, ako si rezervovali, čo okamžite využili iné krajiny. Nemecko, Francúzsko a Dánsko ich rýchlo vykúpili, pričom išlo práve o vakcíny od firmy Moderna.
Cena vyhráva
Dôvodom, prečo sa s vakcínami obchoduje, je zrejme aj ich cena. Zatiaľ čo vakcíny, ktoré sú aktuálne dostupné u nás patria medzi tie drahšie, vakcína AstraZeneca, ktorá je stále v štádiu schvaľovania, je výrazne lacnejšia.
Informácie o cene vakcín od jednotlivých výrobcov zverejnila tajomníčka belgickej vlády Eva De Bleekerová na sociálnej sieti, následne však svoj príspevok zmazala. Podľa jej údajov stojí jedna vakcína od Pfizer a BioNTech 12,00 eur, od Moderny 14,84 eur, AstraZeneca ich predáva po 1,78 eur, CureVac po 10 eur, Johnson & Johnson za 7,01 eura a Sanofi-GSK za 7,56 eur.
Viaceré krajiny radšej čakajú na lacnejší variant, vďaka čomu si mohli iné zakúpiť dostupné vakcíny aj mimo očkovacieho plánu. Či a kedy sa tak Slovensko dostane k ďalším dodávkam nie je jasné. Koľko ich majú ešte slovenské nemocnice k dispozícii?
(Ne)dostatok na Slovensku
Podľa informácií od hovorkyne Evy Kliskej z Univerzitnej nemocnice Bratislava, ktorá očkuje v rámci troch pracovísk, sa zdá, že na západnom Slovensku s nedostatkom vakcín zatiaľ problém nie je.
„Čo sa týka počtu vakcín v súčasnosti, kedy sme začali už aj s očkovaním seniorov, ich máme dostatok. Dodávky vakcín sú priebežne plánované a dodávané na týždennej báze,“ povedala Kliská.
Testovanie alebo očkovanie? Už je to jedno. V boji proti COVID-19 pomôže až premorenie, tvrdí matematik
Vakcinačné centrá v Nemocnici Ružinov, v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v Petržalke a v Nemocnici akad. L. Dérera na Kramároch, doteraz zaočkovali takmer 11 400 ľudí, pričom denne sa im podarí podať vakcínu v priemere 900 ľuďom.
Súkromníci: Zatiaľ sa to dá
Sieť nemocníc Svet zdravia očkuje v troch nemocniciach, konkrétne v Michalovciach, Rožňave a Humennom. V rožňavskej a michalovskej nemocnici denne stihnú zaočkovať približne 300 ľudí, v humenskej nemocnici počítajú s dennou kapacitou približne 200 ľudí.
Vakcíny aktuálne objednávajú väčšinou na týždennej báze podľa počtu vopred nahlásených záujemcov, ktorými sú definované zdravotnícke pozície v zmysle Národnej očkovacej stratégie a ktorým má byť v prvej vlne podaná vakcína.
Nový test dokáže určiť, ktorému pacientovi s COVID-19 hrozí najväčšie riziko komplikácií či smrti. Už v ranom štádiu
„Dosiaľ nám bolo stále dodaných toľko vakcín, koľko si jednotlivé nemocnice objednali,“ potvrdila hovorkyňa siete Jana Fedáková.
Načali zásoby
Vo vakcinačnom centre Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) však už na tom až tak dobre nie sú.
Ako informovala Zuzana Marčeková z marketingového oddelenia UNM, nemocnica sa snažila vytvárať si rezervy aj na druhú dávku pre už zaočkovaných. Takéto myslenie do budúcna sa ukázalo ako výhodné.
„Zásoby vakcín na tento týždeň máme, avšak museli sme siahnuť už aj na rezervy,“ povedala portálu vZdravotníctve.sk Marčeková. Aktuálna denná kapacita očkovacieho centra je 200 ľudí, kapacitu sa chystajú postupne zvyšovať, ak sa bude vzhľadom na meškajúce dodávky vakcín dať.