Komisia schválila štyri inovatívne onkologické lieky, od začiatku roka ministerstvo schválilo historicky najväčší počet

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Kategorizačná komisia rezortu zdravotníctva na svojom októbrovom zasadnutí schválila štyri inovatívne onkologické lieky. Ide o lieky indikované na mnohopočetný myelóm, pokročilý karcinóm pľúc, melanón kože a karcinóm pľúc a karcinóm prsníka. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Lieky pre onko pacientov

„Rezort bol schopný vyrokovať v extrémne krátkom čase podmienky, ktoré umožnia systému v porovnaní s pôvodnými návrhmi predpokladaných nákladov ušetriť počas troch rokov viac ako 40 miliónov eur z verejného zdravotného poistenia,“ uviedol rezort zdravotníctva.

Tvrdí, že od začiatku roka ministerstvo zdravotníctva schválilo historicky jeden z najvyšších, ak nie najvyšší počet onkologických liekov do systému klasickej kategorizácie, a to v spolupráci s poisťovňami, ako aj odborníkmi.

Ide o 11 liekov na indikácie rakovina pľúc, prsníka, prostaty či chronickú leukémiu. Spolu tak v tomto roku ministerstvo zdravotníctva posilnilo oblasť onkologickej terapie o 15 inovatívnych liekov a 19 nových indikácií.

Úspora nákladov

Novela zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov od augusta zmenila postupy určené na podporu zabezpečenia štandardnej úhrady liekov. Zaviedli sa nové nástroje zabezpečujúce efektívne a účelné vynakladanie zdrojov, ako aj zmeny v postupoch zabezpečujúcich úsporu nákladov vynakladaných na lieky.

„Vďaka týmto krokom je zabezpečené, aby z prostriedkov verejného zdravotného poistenia boli lieky uhrádzané vo výške zodpovedajúcej náležite preukázanému klinickému prínosu, ktorý liek pacientovi prináša,“ dodalo ministerstvo zdravotníctva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR