Komora sestier: Hľadáme vinníkov medzi obeťami systému

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sestra.jpg
Foto: Pixabay.com

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) odmieta vyhlásenie Asociácie nemocníc Slovenska. „Je veľmi nebezpečné až nežiaduce, ak určité záujmové, lobistické, či podnikateľské skupiny, za aktívnej asistencie niektorých politikov sa snažia zasahovať do právomocí hlavných odborníkov,“ uviedla komora vo svojom stanovisku.

Ako upozorňuje, hlavní odborníci sú nezávislým poradným orgánom ministerky zdravotníctva. „ANS by namiesto odvolávania expertky MZ SR pre ošetrovateľstvo mala prijať jej konštruktívnu kritiku a neuzurpovať si právo rozhodovať o všetkom a o všetkých v zdravotníctve a to bez akýchkoľvek relevantných analýz,“ vyhlásila SKSaPA.

Vyjadrenia hlavnej odborníčky pre ošetrovateľstvo Heleny Gondárovej – Vyhničkovej sú podľa komory založené na dlhoročných vedomostiach a skúsenostiach z praxe. Sú tiež v súlade s koncepciou odboru ošetrovateľstva a jeho európskym smerovaním.

Sestry vzdelanie potrebujú

Prezidentka SKsaPA Iveta Lazorová pripomenula, že skúsenosti aj publikované vedecké práce jasne dokazujú, že vyššie vzdelanie a vyšší počet sestier v nemocniciach majú priamy súvis s prežívaním pacientov po operačných výkonoch.

ANS sa podľa nej snaží verejnosti dlhodobo podsúvať názor, že menej vzdelaná praktická sestra“je rovnako kompetentná ako vysokoškolsky vzdelaná sestra.

Praktické sestry majú 2 160 – 2 368 hodín odbornej prípravy, vysokoškolsky vzdelané absolvovali 4 600 hodín odbornej prípravy.

SKSaPA si stojí za názorom, že nedostatok vzdelaných sestier bude mať za následok zníženie kvality ošetrovateľskej starostlivosti.

Spôsob komunikácie a reakcie ANS na výroky Gondárovej – Vyhničkovej potvrdzujú podľa SKSaPA iba to, že nie partnerstvo a dialóg, ale nadradenosť adiktát je spôsob riadenia, ktorý je zaužívaný v našom zdravotníctve.

Práve toto ľudí vyháňa preč, zdôrazňuje komora.

Čierne obdobie pre sestry

Podľa Lazorovej je nesmierne ťažké uveriť dobrému úmyslu ANS, že im pri tejto snahe ide o hlavne pacienta. „Nezabudli sme na to, čím všetkým si museli sestry prejsť v rokoch 2012 – 2013,“ uviedla.

Práve v tomto období podľa nej mnohé sestry odišli z nemocníc a ambulancií do zahraničia. Nemocnice delili ich úväzky na administratívnych a odborných pracovníkov. Snažili sa tak zabrániť uplatňovaniu zákona o mzdách sestier a pôrodných asistentiek.

V tomto období slovenské nemocnice prišli o kvalitné a kvalifikované sestry. Nedokázali sa pozerať na nespravodlivosť, ktorá bola na nich páchaná. Vadil im nevraživý postoj, aký ich zamestnávatelia voči nim zaujímali. Boli a v podstate aj stále sú, vnímané ako príťaž pre zamestnávateľov.

Na tomto postoji sa takmer nič nezmenilo, alebo len veľmi málo.

Kým v iných rezortoch si dobrých zamestnancov manažéri vážia a hľadajú všetky možnosti, ako ľudí získať a udržať, manažéri v zdravotníctve ešte stále nepochopili, že problém nedostatku sestier nie je v nastavení vzdelávania, ale v riadení samotnom,“ skonštatovala Lazorová.

ANS si podľa nej ani po rokoch nechce priznať svoj podiel viny na odlive sestier a pôrodných asistentiek z ich zariadení. Naopak, snaží sa hľadať vinníka medzi samotnými sestrami.

Iveta Lazorová
Foto: SITA / Branislav Bibel

Komora stojí za hlavnou odborníčkou

Člen Rady SKSaPA Milan Laurinc zdôraznil, že ministerstvo už dlho nemalo takú erudovanú hlavnú odborníčku pre ošetrovateľstvo. Gondárová – Vyhničková sa podľa neho nebojí aj napriek prekážkam bojovať za slovenské sestry a ošetrovateľstvo.

„Doktorka Gondárová – Vyhničková je anestéziologická sestra so 40-ročnou praxou,“ upozornil Laurinc.

Prevažnú časť svojej práce podľa neho venuje ošetrovateľstvu v anestéziológii a intenzívnej medicíne. Za svoje odborné kvality v roku 2008 získala od SKSaPA prestížne ocenenie „Biele srdce“ v kategórii sestra v praxi.

V roku 2012 bola odborným časopisom Sestra vyhlásená za „Sestru roka“ v kategórii poskytovateľ ošetrovateľskej starostlivosti.

Je aj členkou Komisie MZ SR pre zdravotné výkony v špecializovanom odbore ošetrovateľstvo. Taktiež je členkou pracovnej skupiny MZ SR pre tvorbu štandardných diagnosticko-terapeutických postupov pre odbor ošetrovateľstvo. A tiež odborným konzultantom v odbore ošetrovateľstvo pre Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

V súčasnosti pôsobí na pozícii manažérky kvality v jedenej z Fakultných nemocníc na Slovensku.

To podľa komory predurčuje Gondárovú-Vyhničkovú, aby jej názory boli vypočuté a neboli brané na ľahkú váhu. Rovnako ako názory akéhokoľvek hlavného odborníka MZ SR z oblasti medicíny.

Výzva Kalavskej: Nenechajte sa ovplyvňovať

„Ešte sme sa nestretli s tým, že by Asociácia nemocníc Slovenska napadla za vlastný názor akéhokoľvek iného hlavného odborníka MZ SR,“ doplnil Laurinc.

SKSaPA plne stojí za hlavnou odborníčkou pre ošetrovateľstvo. Vyzýva ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby sa nenechala ovplyvňovať a nenechala si diktovať, kto jej bude poskytovať odborné rady a stanoviská týkajúce sa odboru ošetrovateľstva.

„Okrem toho by ministerka nemala zabúdať ani na záväzok vlády SR, ktorá vo svojom programovom vyhlásení deklarovala spoluprácu a dialóg s odbornými a stavovskými organizáciami,“ dodala Lazorová.

„Je dôležité, aby sme namiesto pranierovania a odvolávania hlavných odborníkov a zamestnancov ministerstva, ktorí sú v ošetrovateľskej komunite považovaní za autority vo svojom odbore, radšej pristúpili k realizácii opatrení pre riešenie nedostatku sestier a pôrodných asistentiek, ktoré Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek už v minulosti navrhla ministerke Kalavskej,“ hovorí Lazorová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaSKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek