Rezort zdravotníctva podľa SKSaPA v rozporovom konaní k novele vyhlášky o kompetenciách zdravotníckych asistentov akceptoval štyri pripomienky. Podľa člena Rady a Prezídia Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Milana Laurinca ide viac-menej o kozmetické úpravy niektorých výkonov.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) sa s Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR nedohodla na väčšine pripomienok k novele vyhlášky o kompetenciách zdravotníckych asistentov. Informovala o tom v pondelok po rozporovom konaní prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová.
Šéfka komory sa pýta, ako pomôžu kompetencie zdravotníckeho asistenta odbremeneniu sestier. Ako upozornila, sestry nestačia na to, aby sa starali o pacientov v zmysle kúpania, prebaľovania či kŕmenia.
„My z pohľadu ošetrovateľstva v súčasnosti nepotrebujeme, aby asistent mal vo výkonoch ďalšie štyri výkony. My potrebujeme, aby sme mali dostatok asistentov a aby sa o ľudí starali tak, ako to majú zadefinované teraz,“ vysvetlila Lazorová s tým, že asistenti reálne nepotrebovali dostať nič naviac do kompetencií.
Štyri z deviatich
Ako pripomenul člen Rady a Prezídia SK SaPA Milan Laurinc, z 22 pripomienok, ktoré vzniesla komora, bolo deväť zásadných.
„Z toho sme sa dohodli len na štyroch. Sú to viac-menej kozmetické úpravy niektorých výkonov, ktoré ministerstvo zdravotníctva navrhovalo. To, aby zdravotnícky asistent pracoval pod koordináciou sestry, na tom sme sa nezhodli. Práve preto sa pýtame, komu tento stav pomôže? Myslíme si, že môže dôjsť k ohrozeniu bezpečnosti pacienta a nám, sestrám, o toto práve nejde,“ povedal Laurinc.
Lazorová pripomenula, že nemôže každý robiť všetko.
„Zdravotnícky asistent vie technicky zrealizovať výkon, on nevie, čo podáva tomu pacientovi, aká dávka to má byť, aký liek to je,“ vysvetlila prezidentka.
Prax podľa nej ukáže, že novela vyhlášky nemá opodstatnenie. „Oslovili sme aj Európsku federáciu sestier a budeme informovať Európsku komisiu,“ dodala šéfka komory.
Minister: Pozície asistentov treba zatraktívniť
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker koncom novembra konštatoval, že právna úprava môže zdravotným sestrám odľahčiť ich prácu. Drucker pripomenul, že tému kompetencií zdravotníckych asistentov rezort komunikuje s celou odbornou obcou.
„Pristúpili sme na úpravu kompetencií zdravotníckych asistentov tak, aby sme využili ich nadobudnuté vzdelanie a zatraktívnili pozície zdravotníckych asistentov. To znamená, že všetky kompetencie, ktoré majú mať podľa novej vyhlášky, sú v súlade s tým, čo nadobudli v rámci teoretickej a praktickej výučby na stredných odborných školách,“ povedal minister.
Komora sestier vyzvala v novembri ministra, aby vyhlášku stiahol. Navrhovaná úprava totiž podľa sestier prinesie viac chaosu medzi zdravotníkmi, ohrozí poskytovanú zdravotnú starostlivosť a nevyrieši problém s nedostatkom zdravotníkov.
Šéf rezortu zdravotníctva však poukázal na spoločné vyhlásenie viacerých stavovských organizácií, ktoré podporujú novelu vyhlášky, vrátane Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov, ktorá združuje aj zdravotníckych asistentov. Pod spoločné vyhlásenie sa podpísali Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia štátnych nemocníc SR, Asociácia súkromných lekárov SR, Slovenská lekárska komora, Slovenská lekárska spoločnosť, Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov, Asociácia stredných zdravotníckych škôl SR a Lekárska fakulta Univerzity Komenského.