Po sto dňoch však už očakávajú prvé návrhy na riešenie nedostatku sestier, či možnosti motivácie, prečo by ľudia mali pracovať v povolaní sestra a pôrodná asistentka.
Pôsobenie ministra zdravotníctva Tomáša Druckera počas prvých sto dní vlády Roberta Fica je podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) dobré.
Predstavitelia komory však od šéfa rezortu zdravotníctva už v tomto čase očakávajú prvé návrhy na riešenie nedostatku sestier, či možnosti motivácie, prečo by ľudia mali pracovať v povolaní sestra a pôrodná asistentka.
Komora sestier hodnotí pozitívne, že minister chce diskutovať. „Šéf rezortu zdravotníctva prejavil záujem o riešenie problémov týkajúcich sa sestier a pôrodných asistentiek, čo zatiaľ komora vníma pozitívne pre udržanie dobrých vzťahov,“ píše sa v stanovisku.
Zástupcovia komory sa s ministrom za sto dní stretli už dvakrát, pričom ďalšie stretnutia sú naplánované.
„Šéf rezortu zdravotníctva si váži zdravotníkov, pričom zatiaľ nás chce počúvať. SK SaPA hodnotí pozitívne, že minister zdravotníctva Tomáš Drucker už za prvých sto dní splnil jednu z troch požiadaviek, ktorú mu predstavitelia sestier a pôrodných asistentiek predložili pri jeho nástupe do funkcie, a to zriadenie odboru ošetrovateľstva v organizačnej štruktúre MZ SR a vymenovanie ministerskej sestry,“ konštatoval člen Rady a Prezídia SK SaPA Milan Laurinc.
Zmien sa nebojí
Predstavitelia komory sú presvedčení, že Drucker má voľné ruky tak, ako verejnosť ubezpečoval premiér Robert Fico.
Ako povedala členka Rady a Prezídia SK SaPA Zuzana Haladová, už tým, že Drucker vymenil viacerých vedúcich zamestnancov ministerstva, šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), minister ukázal, že sa nebojí zmien.
„Rovnaký prístup by sme očakávali aj pri analyzovaní činnosti a výsledkov manažmentov jednotlivých zdravotníckych zariadení. Ďalej dúfame, že tak, ako to deklarovala Vláda SR vo svojom programovom vyhlásení, minister umožní predstaviteľom stavovských a odborových organizácií podieľať sa na kontrolnej činnosti v orgánoch VšZP a v ÚDZS,“ dodala Haladová.
Bude treba viac peňazí
SK SaPA hodnotí pozitívne to, že minister sa snaží nájsť finančné zdroje v systéme schváleného rozpočtu či už formou zlepšenia efektivity nemocníc, spotreby liekov, spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek, respektíve fungovania záchraniek a zdravotných poisťovní.
Podľa Laurinca je však otázne, na aký účel budú tieto ušetrené finančné zdroje určené. „Či sa použijú na zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti o občanov, stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, alebo sa opätovne dostanú mimo systému zdravotníctva k rôznym finančným skupinám,“ poznamenal Laurinc.
Sestry sa tiež domnievajú, že zásadné zmeny v zdravotníctve, ktoré verejnosť očakáva, sa nedajú uskutočniť len konsolidáciou existujúcich finančných zdrojov, ale do systému bude potrebné viac prostriedkov, ktoré by sa v konečnom dôsledku mali ukázať na zlepšení zdravotnej starostlivosti pre pacienta a pracovných podmienok pre zdravotníkov.
Problém nedostatku sestier je akútny
Vyššiu aktivitu od Druckera očakávajú sestry a pôrodné asistentky pri riešení nedostatku zdravotníckych pracovníkov, predovšetkým sestier a pôrodných asistentiek.
Laurinc zdôrazňuje, že je potrebné zvýšiť prestíž a motiváciu zdravotníckych pracovníkov, aby skúsené sestry a pôrodné asistentky neodchádzali do zahraničia, chceli sa starať o slovenských pacientov a mladí ľudia zase chceli študovať odbor ošetrovateľstvo alebo pôrodná asistencia.
Laurinc si uvedomuje, že tieto problémy sa nedajú vyriešiť za sto dní, avšak v tomto období už je čas, aby minister predložil svoje návrhy na riešenie. Príkladom by pre neho mohol byť podľa komory minister školstva Peter Plavčan, ktorý za tri mesiace vybojoval zvýšenie platov pre učiteľov o šesť percent.
„Z ľudského hľadiska by sme od ministra zdravotníctva taktiež očakávali vyšší záujem o osud sestier a pôrodných asistentiek, ktoré ostali po „akcii výpovedí“ bez práce. Ani jedna sestra si nezaslúži byť na ulici a zvlášť v období, keď je sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku nedostatok,“ uviedol Laurinc.
Minister mal podľa neho už dávno v spomínanej veci zakročiť a odvolať riaditeľov nemocníc, ktorí dopustili odchod týchto skúsených sestier z nemocníc a odmietajú ich vziať naspäť len preto, že sa odvážili upozorniť na problém slovenského zdravotníctva.