Koronavírus: Premiér Matovič predstavil stály krízový štáb, v Španielsku a Taliansku pribudli za deň ďalšie stovky mŕtvych (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marek Krajčí, Igor Matovič
Zľava: Minister zdravotníctva Marek Krajčí a premiér Igor Matovič počas brífingu o aktuálnych informáciách v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV) a o výsledkoch testov dvoch lekárov na klinike v Univerzitnej nemocnici Bratislava v bratislavskom Ružinove pred zasadnutím Ústredného krízového štábu SR na Úrade vlády SR. Bratislava, 23. marec 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Počet prípadov koronavírusu na Slovensku sa v pondelok zvýšil o jeden na 187. Informoval o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) avizoval nové opatrenia a chce zvýšiť počet testov na 3000 denne, ale ako dodal trápnymi rýchlotestami z Číny testovať nechce. Minister vnútra Roman Mikulec sa vyjadril aj k prípadnému vyhláseniu núdzového stavu pre celé Slovensko. Vláda v pondelok zriadila permanentný krízový štáb, v ktorom budú Peter Škodný, Robert Mistrík, Peter Visolajský a Vladimír Krčméry.

Viac o téme: Koronavírus

Kritická situácia je naďalej v Taliansku, kde za posledných 24 hodín zomrelo ďalších 602 ľudí a spolu ich počet narástol už na viac ako 6000. Počet mŕtvych sa rapídne zvyšuje aj v Španielsku, za posledných 24 hodín stúpol o takmer 500, ochoreniu COVID-19 už podľahlo 2206 ľudí. Susedné Česko hlási 1165 potvrdených prípadov, ale aj prvú obeť.

Príznaky ochorenia COVID-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie pondelňajšieho online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

21:50 Na celom svete sa koronavírusom nakazilo už takmer 373-tisíc ľudí a 16 314 osôb ochoreniu podľahlo.

21:30 Kanadského premiéra Justina Trudeaua v pondelok rozhnevali fotografie na sociálnych sieťach zobrazujúce ľudí, ktorí sa napriek opatreniam proti šíreniu koronavírusu chvália tým, ako sa stretávajú vo veľkých skupinách a spoločne sa napríklad opaľujú na pláži.

„Stačilo! Choďte domov a zostaňte doma!“ apeloval na nezodpovedných ľudí politik, ktorý inak zvykne zachovávať chladnú hlavu a pokojný tón aj vo veľmi vypätých situáciách. Tí, ktorí sa nesprávajú zodpovedne, podľa premiéra vystavujú riziku nákazy svojich spoluobčanov a aj blaho celej kanadskej spoločnosti, ktorá pocíti tým ťažšie hospodárske následky, čím dlhšie bude boj proti koronavírusu trvať.

Trudeau sa prihovoril občanom, tak ako v minulých dňoch už viackrát, od dverí svojho domu, keďže jeho manželka mala pozitívny test na koronavírus, a sú tak spolu v domácej karanténe.

21:11 Rómovia v chudobných komunitách bez hlbšej zainteresovanosti štátu riziko nákazy koronavírusom sami nezvládnu.

20:49 Ústredný krízový štáb pokračuje v rokovaní. To začalo približne o 12:00, ani po ôsmich hodinách z neho stále nie sú známe výsledky. Ako v pondelok vo večerných hodinách informoval zástupcov médií premiér Igor Matovič, výstup z rokovania majú dať kompetentní v utorok pred rokovaním vlády. Informovať o opatreniach bude medzi inými aj minister školstva Branislav Gröhling.

20:40 Český premiér Andrej Babiš mal mimoriadny prejav. „Nikto z nás nebol na niečo takéto pripravený, čím skôr koronavírus zastavíme, tým skôr sa budeme môcť vrátiť k normálnemu životu,“ uviedol. Ako ďalej informuje Česká televízia, poďakoval Čechom, ktorí rešpektujú prijaté opatrenia. Ich porušovanie podľa Babiša len predlžuje komplikácie, ktorým krajina čelí. „Zvládneme to. Nebojte, mám výborných doktorov, zdravotné sestry, policajtov, hasičov, vojakov aj epidemiológov,“ povedal Babiš s tým, že sú všetci neuveriteľne odvážni. „Z tejto krízy vyjdeme ako lepší ľudia aj národ,“ uzavrel svoje vystúpenie

20:15 Vo Francúzsku sa počet obetí zvýšil o 186 na 860 a počet potvrdených prípadov stúpol na 19 856.

19:58 Počet telefonátov na Linku pomoci pre deti a mládež na číslo 116 111 stúpa.

19:49 Česko hlási o 71 potvrdených prípadov viac, ale aj siedmeho vyliečeného pacienta.

19:41 Pobyt v domácej karanténe zrejme nerobil dobre 24-ročnému mužovi z okresu Prievidza.

19:30 Orange, Telekom a O2 v pondelok v obmedzenom režime otvorili svoje predajne.

Slovak Telekom
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger.

19:14 V Lotyšsku sa na odporúčanie odborníkov nachádza v samoizolácii väčšina členov vlády. Štátne Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb odporučilo domácu karanténu deviatim z celkovo 13 členov vlády. Je medzi nimi aj premiér Krišjanis Karinš.

Prácu budú vykonávať na diaľku, bez osobných stretnutí. Aj tlačové konferencie sa majú konať virtuálne, uviedla v pondelok hovorkyňa vlády. Premiér Karinš o tom, že odchádza do karantény, informoval už v sobotu.

Dôvodom týchto opatrení je nákaza koronavírusom, ktorú potvrdili cez víkend u jedného člena lotyšského parlamentu. Poslanec bol v kontakte s členmi vlády a zúčastnil sa aj na poslednom zasadnutí parlamentu. Testy musia teraz podstúpiť všetci členovia parlamentu aj vládneho kabinetu.

19:01 Ekonomická kríza, akú vyvolala pandémia nového koronavírusu COVID-19, môže byť na Slovensku veľmi bolestná.

18:53 Softvér od firmy CogneXa by tak mohol napomôcť spomaleniu šírenia koronavírusu na Slovensku.

18:45 Počet obetí v Španielsku sa za deň zvýšil o takmer 500 na 4321.

18:25 Bilancia obetí sa v Taliansku za posledných 24 hodín zvýšila o 602 na 6078 a počet nakazených koronavírusom sa zvýšil o 4790 na 63 928.

18:06 Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský uviedol, že žiadna krajina nemôže byť na takúto situáciu pripravená. Oproti ostatným krajinám boli podľa neho naše nemocnice pripravené veľmi slabo. „Budeme sa snažiť, aby sme toto napravili, pretože v tých nemocniciach bude o pár týždňov, možno mesiac, dva, najťažšia situácia. Musíme sa na ňu pripraviť,“ uzavrel.

KORONAVÍRUS: Zasadnutie Ústredného krízového štábu
Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský počas brífingu v rámci prestávky zasadnutia Ústredného krízového štábu SR na Úrade vlády SR v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV) na Slovensku. Bratislava, 23. marec 2020. Foto: archív SITA/Alexandra Čunderlíková.

17:53 Ďalší člen stáleho krízového štábu, profesor tropickej medicíny Vladimír Krčméry, konštatoval, že koronavírus nie je úplne nová infekcia, prekonali sme už štyri epidémie. „Na Slovensku sú registrované štyri lieky, nie je obava, že keby mal niekto ťažký klinický priebeh, nechali by sme ho bez liečby,“ povedal. Dodal, že bude potrebné, aby lieky, ktoré sú registrované na iné vírusové alebo infekčné ochorenia, ministerstvo zdravotníctva v spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv doplnili o ďalšie indikácie. Je to administratívna vec a potrvá podľa Krčméryho niekoľko dní.

KORONAVÍRUS: Zasadnutie Ústredného krízového štábu
Profesor a odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry počas brífingu v rámci prestávky zasadnutia Ústredného krízového štábu SR na Úrade vlády SR v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV) na Slovensku. Bratislava, 23. marec 2020. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

17:42 Nový člen stáleho krízového štábu Robert Mistrík je opatrný pri vyjadreniach, koľko testov dokážeme v najbližšej dobe urobiť. Najprv je podľa neho potrebné urobiť revíziu, čo štát dokáže. Poukázal tiež na to, že štát musí povedať, kde sú testy najdôležitejšie, pretože ich počet nie je neobmedzený. Nevyhnutný je podľa neho systém, podľa ktorého sa bude testovať. „Ak by testovali súkromné laboratóriá, je potrebné, aby ich koordinoval štát,“ dodal.

KORONAVÍRUS: Zasadnutie Ústredného krízového štábu
Vedec a chemik Robert Mistrík počas brífingu v rámci prestávky zasadnutia Ústredného krízového štábu SR na Úrade vlády SR v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV) na Slovensku. Bratislava, 23. marec 2020. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

17:31 Štátny tajomník Martin Klus tiež informoval, že budúci minister zahraničných vecí Ivan Korčok by mal priletieť v utorok z USA, kde v súčasnosti pôsobí ako slovenský veľvyslanec. Následne absolvuje dvojtýždňovú karanténu.

17:13 Slovenská pošta ďalšie opatrenie s cieľom chrániť zdravie zamestnancov v prevádzke, ako aj obyvateľov miest a obcí pred šírením koronavírusu.

16:57 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR doteraz zaevidovalo 3 009 žiadostí o repatriáciu zo všetkých kontinentov. „K dnešnému dňu máme 1 059 repatriovaných občanov, z ktorých sa 409 sa vrátilo na Slovensko individuálne, no s asistenciou veľvyslanectiev,“ uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. Celkovo sa podarilo repatriovať 1 468 ľudí.

16:45 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencie predstavil stály krízový štáb.

Členmi sú Robert Mistrík, Vladimír Krčméry, Peter Visolajský a Peter Škodný.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:40 Štátny tajomník Martin Klus avizuje prílet dvoch lietadiel s materiálom z Číny a pomoc Slovensku prisľúbila aj Južná Kórea.

„Zabezpečovanie zdravotníckeho materiálu bude naďalej patriť medzi priority ministerstva zahraničných vecí,“ zdôraznil.

16:26 Generálny prokurátor Jaromír Čižnár požiadal listom predsedu Úradu pre verejné obstarávanie SR (ÚVO) Miroslava Hliváka o bezodkladné preverenie informácií v súvislosti s nákupom zdravotníckeho materiálu Správou štátnych hmotných rezerv SR.

16:13 Ekonomický šok spôsobený pandémiou koronavírusu je už teraz väčší, ako bol šok vyvolaný finančnou krízou. Povedal to generálny tajomník Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) Ángel Gurria. Nedávne upozornenie, že vážna epidémia by mohla tempo rastu globálnej ekonomiky zmenšiť na polovicu, a to na 1,5 percenta, je podľa šéfa OECD už príliš optimistické. Informuje o tom portál bbc.com.

Gurria uviedol, že mnohé z najväčších svetových ekonomík v nadchádzajúcich mesiacoch upadnú do recesie. „Aj keď nenastane celosvetová recesia, v mnohých ekonomikách bude buď stagnácia alebo pokles, vrátane niektorých veľkých hospodárstiev, a preto nielenže bude slabý rast v tomto roku, ale potrvá dlhšie, kým v budúcnosti nastane oživenie,“ uviedol šéf OECD.

16:00 Národná transfúzna služba vyzýva na darovanie krvi.

15:44 V Maďarsku v posledných týždňoch až päťnásobne vzrástol predaj strelných zbraní, na ktoré nie je potrebný zbrojný pas. Ľudia sa podľa agentúry Reuters obávajú nárastu násilia a nepokojov pre možný nedostatok spotrebného tovaru v súvislosti s epidémiou koronavírusu. Podobný nárast takýchto strelných zbraní zaznamenali aj v Česku.

15:32 Národná garda má v troch amerických štátoch pomôcť v boji proti šíreniu koronavírusu.

15:14 Epidémia koronavírusu bude podľa mníchovského inštitútu Ifo stáť nemeckú ekonomiku stovky miliárd eur vo forme výpadku produkcie, povedie k skráteniu pracovných úväzkov, k prudkému rastu nezamestnanosti a výrazne zaťaží štátny rozpočet.

15:05 Nákazu potvrdili aj u odsúdeného vo väznici.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:54 Malým firmám a živnostníkom Nemecko poskytne pomoc 156 miliárd eur

Nemecká vláda schválila ďalší veľký balík pomoci, aby podporila firmy a jednotlivcov postihnutých pandémiou koronavírusu. Pôjde o pomoc v najbližších troch mesiacoch, ktorá môže byť do sumy 15-tis. eur na jednu malú firmu alebo samostatne zárobkovo činnú osobu. Balíkom pomoci sa tak prerušuje šesť rokov trvajúce obdobie vyrovnaných rozpočtov krajiny, keďže nemecká vláda si na jeho financovanie požičia 156 mld. eur.

Nové opatrenia sú nad rámec predošlého prísľubu nemeckej vlády, ktorá uviedla, že poskytne garancie na úvery v sume prinajmenšom 460 mld. eur, aby pomohla najväčšej európskej ekonomike vyrovnať sa s tým, že verejný život sa znižuje na minimálnu úroveň.

14:42 Slovenské liehovary v Leopoldove obmedzujú na svojich linkách výrobu octu.

14:31 Najväčšie brazílske futbalové kluby poskytli svoje štadióny na boj proti koronavírusu. Zdravotníci ich budú využívať ako poľné nemocnice. Klub Flamengo poskytol svoj slávny štadión Maracana v Riu de Janeiro, na štadióne Pacaembu v Sao Paole už nainštalovali prvých 200 lôžok. Rovnalo sa zachovali aj kluby Santos a Corinthians. Informovala agentúra Reuters.

14:15 Svoje očakávanie od novej Matovičovej vlády predostrel aj Klub 500. 

14:04 V Španielsku rapídne stúpa počet obetí aj nakazených.

Pozitívne testovaných je už vyše 33-tisíc ľudí, čo je nárast o viac ako 4500 infikovaných za jeden deň. Chorobe podľahlo 2182 ľudí, počet mŕtvych tak za jeden deň stúpol o 462. Uviedla agentúra AP.

Koronavírus, nemocnica, Vitoria
Nemocnica v španielskom meste Vitoria. Foto: SITA/AP.

13:55 Ambulantní lekári adresovali výzvu novej vláde premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).

13:50 Cestovná kancelária Aeolus sa rozhodla nepokračovať v predaji zájazdov pre letnú sezónu 2020.

Informuje o tom na svojom portáli vzhľadom na mimoriadne vážne okolnosti, v ktorých sa ocitla. „Momentálne sú naše kancelárie zatvorené, k dispozícii sú infolinky. Keďže aj úrady pracujú v obmedzenom režime, v tejto chvíli nevieme poskytnúť podrobnejšie informácie,“ oznámila cestovná kancelária.

O všetkých ďalších krokoch bude cestovná kancelária informovať na svojej webovej stránke hneď, ako to bude v tejto mimoriadnej situácii možné. Cestovná kancelária pôsobí na Slovensku od roku 1993, jej spoločníkmi sú dve fyzické osoby. Pobočky na Slovensku má uzatvorené od 16. marca v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu.

Cestovná kancelária Aeolus, ktorá sa zameriava na pobyty v Grécku a Turecku, zároveň v pondelok informovala, že v Českej republike voči nej prebieha insolventné konanie. „Až na základe výsledku tohto konania budeme môcť podniknúť ďalšie kroky a budeme vás informovať a následne kontaktovať,“ oznámila spoločnosť na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:36 Americký Federálny rezervný systém (Fed) požičia peniaze malým a veľkým firmám a miestnym samosprávam a rozšíri svoj program nákupov vládnych dlhopisov.

Pondelkové rozhodnutie centrálnej banky USA je súčasťou jej snahy o podporu toku úverov v ekonomike, ktorú poškodzuje pandémia koronavírusu. Fed uviedol, že zriadi tri nové nové úverové linky, cez ktoré poskytne do 300 mld USD prostredníctvom nákupov korporátnych dlhopisov, nákupov širšej škály komunálnych dlhopisov a nákupov cenných papierov založených na majetku.

Centrálna banka USA zároveň vyhlásila, že nakúpi neobmedzené množstvo štátnych dlhopisov a cenných papierov založených na hypotékach. Fed sa takto snaží udržať na nízkej úrovni úrokové sadzby a zaručiť hladké fungovanie trhov.

13:24 Firma Gilead Sciences, ktorá vyrába experimentálny liek proti koronavírusu Remdesivir, dočasne prestala udeľovať povolenia na jeho použitie. Ako spoločnosť dôvod udáva „prílišný záujem“, ktorému nie je schopná  vyhovieť. Výnimku budú tvoriť tehotné ženy a osoby pod 18 rokov, ktoré sú vo vážnom stave. Remdesivir je v súčasnosti v USA v štádiu klinického testovania.

13:16 Spoločnosť O2 Slovakia otvorila od pondelka 23. marca všetky svoje predajne.

O2

13:08 Volkswagen Slovakia predlžuje dočasnú odstávku výroby vo všetkých troch závodoch.

VOLKSWAGEN: Závod Bratislava
Závod Volkswagen Slovakia v Bratislave. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

12:56 V Poľsku museli zatvoriť jednu z najväčších nemocníc v krajine.

Univerzitnú nemocnicu v Krakove, museli úplne uzavrieť potom, čo niekoľko jej zamestnancov testovali pozitívne na koronavírus. Otvorené je teraz len infekčné oddelenie, ktoré sa stará o pacientov s COVIDom-19.

12:52 Nová Matovičova vláda zvažuje desiatky opatrení, zhodnotili ich aj podnikatelia.

12:49 Odborníci z pražského ČVUT vyvinuli respirátor na 3D tlačiarni. Informuje na Twitter český minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

12:45 J&T a EPH dopravili prvú časť pomoci Slovensku a Česku. 

12:39 Analytik Nadácie F. A. Hayeka Martin Reguli zhodnotil navrhované opatrenie na zmiernenie krízy.

12:32 Policajti v okrese Nové Mesto nad Váhom preverovali oznámenie súvisiace s nedodržaním povinnej karantény.

12:15 Viac ako miliarda ľudí v 50 krajinách sveta zostáva doma pre epidémiu koronavírusu. Niektoré krajiny ako Taliansko, Francúzsko či Argentína zaviedli zákaz vychádzania s výnimkou nákupov či návštevy lekára, ďalšie ako Británia, Nemecko aj Slovensko ľuďom odporučili zostať doma. Informovala agentúra AFP.

12:04 Kuba poslala skupinu 52 lekárov a sestier do talianskej Lombardie, kde budú pomáhať v boji proti koronavírusu. Ide už o šiestu takúto lekársku skupinu, ktorú Kuba v rámci solidarity vyslala do zahraničia v čase novej epidémie. Kubánski lekári už pomáhajú aj vo Venezuele, Nikarague či na Jamajke. Kuba má zatiaľ 35 nakazených COVIDom-19. Informovala agentúra Reuters.

11:56 Lekári nad 65 rokov nemusia mať otvorené ambulancie, potvrdil minister zdravotníctva Marek Krajčí. K dispozícii pacientom majú byť na telefóne. Ak pacient naozaj potrebuje návštevu lekára, odporučia ho mladšiemu kolegovi, s ktorým majú dohodu.

11:53 Rýchlotesty dovezené z Číny nefungujú. Vyskúšali ich na šiestich pacientoch a ani u jedného nákazu neidentifikovali, povedal premiér Igor Matovič.

11:45 Na Slovensku vyšetrili ďalších 29 vzoriek, z toho jedna bola pozitívna, informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

11:41 Lekári z gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia ružinovskej nemocnice nemajú koronavírus, uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ďalší, pozitívne testovaný lekár, neprišiel do kontaktu so žiadnymi pacientmi.

11:39 Slovensko by mohlo zabezpečiť 200-tisíc regulérnych testov na koronavírus. Na brífingu to oznámil premiér Igor Matovič. Ďalšou možnosťou je sledovanie testovacieho protokolu WHO a zároveň protokolu, ktorý vyvinula česká virologička Soňa Peková. Kapacita testov by sa tak mohla zvýšiť na 3000 denne. Ako však dodal Matovič, nie trápnymi rýchlotestami.

11:23 Minister vnútra Roman Mikulec sa vyjadril k prípadnému vyhláseniu núdzového stavu pre celé územie Slovenska.

Roman Mikulec
Minister vnútra Roman Mikulec.

11:16 Súdni exekútori na Slovensku od 16. marca uzavreli svoje úrady pre verejnosť, naďalej je však možné kontaktovať ich telefonicky či elektronicky.

11:10 Najmladšia obeť koronavírusu vo Veľkej Británii je 18-ročný tínedžer, ktorý zomrel v nedeľu v nemocnici v Coventry. Najstarší pacient v Británii, ktorý chorobe podľahol, mal 102 rokov. Celkovo Británia eviduje 37 mŕtvych. Informoval denník The Telegraph.

11:03 V Česku mali k pondelňajšiemu ránu 1165 pozitívnych prípadov. Najnovšie čísla zverenil na Twitteri český minister zdravotníctva Adam Vojtěch. Od nedele evidujú aj jednu obeť, v nemocnici Na Bulovce zomrel 95-ročný pacient.

10:57 Indická vláda prerušila do konca marca všetku osobnú železničnú dopravu v celej krajine v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu. Na staniciach, najmä v mestách, však uviazli státisíce ľudí, ktorí sa chcú vrátiť domov na vidiek po uzavretí ich prevádzok. V Indii, ktorá má 1,3 miliardy obyvateľov, zatiaľ potvrdili len 415 prípadov COVIDu-19, sedem ľudí zomrelo. Tento nízky počet pripisujú nedostatočnému testovaniu. Informovala agentúra AP.

10:52 Žiaci a študenti v Česku by sa do škôl mohli vrátiť v druhej polovici mája, informuje Česká televízia.

10:37 „Nepanikárte, pracujte a pite vodku – tá dokáže vírus otráviť,“ odkázal Bielorusom prezident Alexander Lukašenko.

Bielorusko je posledný európsky mohykán. Kým väčšina štátov na „starom kontinente“ bojuje so zákerným koronavírusom, táto niekdajšia sovietska republika funguje ako doposiaľ napriek vyše siedmim desiatkam potvrdených prípadov ochorenia COVID-19.

Alexander Lukašenko, bieloruský prezident
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko. Foto: archívne, SITA/AP.

10:31 Pozitívne testovaných na nový koronavírus bolo 20 českých hasičov, stovka ich musí byť v karanténe.

10:25 Situácia sa dramatizuje aj v Španielsku, ktoré hlási už 1813 obetí, potvrdených prípadov majú 29 909.

10:22 Dopravný podnik Bratislava (DPB) ruší od utorka 24. marca až do odvolania linku číslo 7. Dôvodom je výrazný pokles cestujúcich, ktorí denne dochádzajú regionálnymi vlakmi a autobusmi do Bratislavy.

DPB, električka 7

10:11 Otváracie hodiny svojich predajní na Slovensku upravil aj Kaufland. Podobné opatrenie prijali aj Tesco a Lidl.

Kaufland

9:51 Vláda by sa podľa zamestnávateľov pri prijímaní opatrení na podporu ekonomiky zasiahnutej hrozbou šírenia koronavírusu mala zamerať na kompenzáciu nákladov na zamestnancov a na zlepšenie cash-flow podnikateľských subjektov.

9:50 Nemecká kancelárka Angela Merkelová nie je nakazená koronavírusom. Testovali ju po tom, čo ju proti pneumokokom očkoval lekár pozitívny na koronavirus, informuje agentúra Reuters.

Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: archívne, SITA/AP.

9:36 Nemecko hlási vyše 22700 nakazených a 86 mŕtvych na koronavírus, oznámila agentúra Reuters.

9:26 Z ôsmich obvodných ambulancií všeobecných praktických lekárov pre dospelých sídliacich v budove púchovskej Polikliniky Zdravie fungujú len dve. Šiesti lekári sú totiž v nútenej karanténe po tom, čo u jedného z nich testy potvrdili nákazu koronavírusom.

9:23 Nový Zéland bude od stredy večera na zhruba štyri týždne úplne uzavretý. Obyvatelia budú musieť zostať doma, všetky podniky, ktoré nie sú nevyhnutné, budú musieť byť zavreté a prestať budú tiež musieť všetky nepotrebné aktivity.

9:21 Ústredný krízový štáb zasadne dnes o 11:00, následne o 14:00 zasadne aj vláda, informoval tlačový odbor úradu vlády.

8:45 Tohtoročný Deň narcisov sa odkladá na neurčito. Oznámil to organizátor tejto zbierky, Liga proti rakovine.

8:26 V Tatrách vznikli tri nové karanténne stanice ministerstva obrany a vnútra, v Tatranských Zruboch, v Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese. Autobusmi tam v týchto dňoch priviezli 181 Slovákov, ktorí sa vrátili z krajín západnej Európy, hlavne z Nemecka, Anglicka a Holandska. Podľa vyjadrenia primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša, informácie o príchode Slovákov zo zahraničia sa však do mesta vopred nedostali.

8:06 Polícia na Srí Lanke zadržala 1 589 ľudí a zhabala stovky vozidiel za porušenie trojdňového zákazu vychádzania, ktorý vláda zaviedla v rámci prísnych opatrení zameraných na boj proti šíreniu nového koronavírusu.

Koronavírus, Srí Lanka
Na Srí Lanke platí zákaz vychádzania. Ulice sa dezinfikujú. Foto: SITA/AP

8:02 Austrália v pondelok na poludnie zatvorila všetky reštaurácie, kluby a pohostinstvá. Zatvárajú sa kostoly, kasína, kiná a ďalšie kultúrne ustanovizne, posilňovne aj telocvične.Obchody a nákupné centrá zatiaľ ostávajú otvorené, píše denník Canberra Times. Školy zatiaľ ostávajú v prevádzke, ale rodičia môžu nechať deti doma. Vzdelávať sa môžu na diaľku. V Austrálii zatiaľ hlásia 1562 ochorení a sedem úmrtí.

7:38 V niektorých krajinách po vypuknutí pandémie zmizol z obchodov toaletný papier. Ľudia ho bezhlavo nakupovali. Dvaja Briti preto vytvorili stránku s kalkulačkou, koľko toaletného papiera človek potrebuje mať.

7:35 Južná Kórea od nedele testuje všetkých pasažierov z Európy na nový koronavírus a sprísňuje hraničné kontroly, aby zabránila jeho návratu zo Západu. Všetci Juhokórejčania, ktorí sa vracajú z Európy, ako aj cudzinci s dlhodobými vízami, musia zostať po príchode 14 dní v karanténe.

7:33 V čínskom meste Wu-chan, pôvodnom epicentre pandémie nového koronavírusu, povolili obmedzený pohyb obyvateľov po jeho území aj mimo neho. Magistrát mesta v pondelok oznámil, že obyvatelia, ktorých zdravie v elektronickej databáze klasifikujú ako „zelené“, budú môcť opustiť štvrte, kde žijú, ak budú mať dôkaz, že sa vracajú do práce.

6:17 Ambulantní lekári naliehavo žiadajú vládu o pomoc. Všetky ochranné prostriedky doteraz smerovali do nemocníc, ambulancie nedostali nič. „Ambulantný sektor potrebuje okamžitú účinnú ochranu. Nemôžeme už pacientov ošetrovať iba v papierovej rúške na tvári!“ píše premiérovi Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska.

6:10 Irán hlási 21 600 ochorení, no experti sa obávajú, že nepriznáva všetkých, píše agentúra AP. Teherán odmietol ponuku USA na pomoc.

6:04 Posun olympijských hier minimálne o rok je stále reálnejší. Kanada a Austrália už oznámili, že ak sa olympiáda bude konať tento rok, nezúčastnia sa jej.

6:01 Na celom svete k pondelňajšiemu ránu evidovali vyše 339-tisíc prípadov nového koronavírusu a 14 705 mŕtvych. Počet úplne vyliečených sa blíži k 99 tisícom.

6:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Na Slovensku už máme 186 prípadov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičJán MokošMonika Palušková
Firmy a inštitúcie LPR Liga proti rakovineSVLS Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska