Koronavírus spôsobuje, že krv je „lepkavejšia“. Tretinu vážne chorých s Covid-19 ohrozuje nebezpečná komplikácia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto: SITA (Hannah McKay/Pool Photo via AP)

Až 30 % pacientov, ktorým infekcia novým koronavírusom zapríčinila vážne zdravotné problémy, má nebezpečné krvné zrazeniny. Vo svojej správe to tvrdí tím lekárov, podľa ktorých mohla trombóza prispieť k počtu mŕtvych.

Zrazeniny sa tvoria v dôsledku zápalu pľúc

Zrazeniny sa podľa BBC začnú tvoriť v dôsledku vážneho zápalu pľúc, ktorý je prirodzenou reakciou tela na vírus. Ten pritom ľuďom po celom svete spôsobuje viacero zdravotných komplikácií, niektoré z nich sa končia smrťou. Lekári začali pozorovať viac pacientov s krvnými zrazeninami približne od marca.

Prekvapilo ich tiež, že niektorí z nich mali v pľúcach mikrozrazeniny.

Niektorí z chorých mali žilovú trombózu

Vírus takisto zapríčinil nárast počtu pacientov so žilovou trombózou, ktorá sa väčšinou tvorí v nohách a môže ohroziť život človeka, keď sa uvoľní a dostane sa až do pľúc.

„Vďaka množstvu informácií, ktoré sa objavili za uplynulé týždne, si myslím, že je zrejmé, že trombóza je veľkým problémom. Najmä u pacientov s ochorením COVID-19 v kritickom stave najnovšie štúdie ukázali, že takmer polovica z nich mala pľúcnu embóliu alebo krvnú zrazeninu v pľúcach,“ povedal Roopen Arya z londýnskej King’s College Hospital.

Jeho tím skúmal krv pacientov, pričom zistil, že koronavírus spôsobuje, že krv je lepkavejšia, čo môže viesť k vzniku krvnej zrazeniny. Odborníčka Beverley Hunt dodala, že takéto zmeny v krvi tiež zapríčiňujú infarkt či mŕtvicu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať