Počas chrípkovej sezóny bežne bojuje s akútnym respiračným ochorením viac ako milión Slovákov. Tento rok je však situácia iná z dôvodu výskytu ochorenia COVID-19 a opatrení vlády na zastavenie celosvetovej pandémie.
Výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) aj chrípky a jej podobných ochorení (CHPO) je v školách a na väčšine pracovísk na stabilizovane nízkej úrovni, hlavne vďaka rúškam. Uviedla to ešte v septembri tohto roka hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová.
Nárast chrípky o 26,3 percent
Chorobnosť podľa Odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) každým týždňom klesá, výrazné rozdiely vidno aj v medziročnom porovnaní.
Kým v chrípkovej sezóne 2018/2019 hygienici zaznamenali celkovo 157 644 prípadov chrípky a chrípke podobného ochorenia, v sezóne 2019/2020 bolo spolu nahlásených len 116 095 takýchto ochorení. Hovoríme tak o poklese o 26,3 %.
Nahradí nepríjemný výter z nosa dychový test? Podľa vedcov odhalí koronavírus za pár sekúnd
Na akútne respiračné ochorenie (ARO) boli najčastejšie choré deti do päť rokov. Dôvodom môže byť aj fakt, že deti v škôlkach a predškolských zariadeniach nemajú povinnosť nosiť rúška, preto sa prenosu chrípky bránia menej účinne. Napriek tomu, že časté umývanie rúk je jednou z úspešných metód boja proti chrípke, rúška poskytujú ochranu navyše.
Chrípka alebo koronavírus?
„Hoci chrípku a COVID-19 spôsobujú rôzne vírusy, príznaky oboch ochorení sú z veľkej časti podobné: horúčka nad 38 stupňov, suchý, dráždivý kašeľ (pri COVID-19 aj sťažené dýchanie), celková únava, slabosť. Z ďalších niekedy nádcha, bolesť v krku. Do istej miery odlišné príznaky sú bolesť hlavy, kĺbov a svalov (pri chrípke výrazné, pri COVID-19 prítomné niekedy),“ uvádza ÚVZ SR a dodáva, že rozlíšiť ich na 100% dokáže len laboratórny test.
Slovenský test na odlíšenie COVID-19 od bežnej chrípky pritom už týždne čaká na schválenie. „Boj s druhou vlnou koronavírusu môže skomplikovať príchod chrípkovej sezóny,“ varovala ešte v polovici septembra spoločnosť MultiplexDX (MDX), ktorá na vývoji testu pracovala.
Uviedla tiež, že vzhľadom na podobné príznaky ochorení bude kľúčové odlíšiť pacientov s klasickou chrípkou od tých s koronavírusom. Dôvod je jednoduchý, za jedno z najväčších rizík sa považuje fakt, že naraz je možné ochorieť na obe ochorenia.
„Pri ochorení jedným vírusom sa dokonca zvyšuje pravdepodobnosť nakazenia ďalším infekčným ochorením, či už vírusovým alebo bakteriálnym. Oslabený organizmus je totiž náchylnejší na ďalšie infekcie. Súbežný priebeh chrípky a COVID-19 môže významne zhoršiť váš zdravotný stav,“ uviedli hygienici.
Očkovanie proti chrípke
Ako sa chrániť, kým bude test na odlíšenie koronavírusu a bežnej chrípky dostupný? Pomôcť by malo očkovanie proti chrípke.
Podľa hovorkyne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzany Eliášovej dostupnosť vakcín intenzívne rieši. Rezort však apeluje aj na to, že je vhodné, aby pacienti uprednostnili telefonickú konzultáciu o možnosti zaočkovania proti chrípke so svojím ošetrujúcim lekárom a taktiež, aby využívali e-recepty miesto okamžitej návštevy ambulancie.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 1 883 nakazených a urobili viac ako 21-tisíc testov
Hygienici tiež pripomínajú, že očkovanie proti chrípke je dlhodobo dostupné. V praxi však každoročne dochádza k dočasným výpadkom vakcín v lekárňach. Podľa odborníkov je práve aktuálne obdobie ideálne, aby sa občania dali voči chrípke zaočkovať.
Vakcína proti chrípke bola tento rok vyvinutá rovnakým spôsobom
Očkovať by sa mali najmä osoby nad 65 rokov, osoby s ochoreniami srdcovo-cievneho systému, s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami. Pre indikované skupiny je vakcína plne hradená zo zdravotného poistenia, zdôraznila Tolnayová.
Shanthi Kappagodaová, lekárka a docentka venujúca sa infekčným chorobám na Stanfordovej univerzite, si však nemyslí, že by očkovanie proti chrípke malo pre vývoj vakcíny proti koronavírusu význam.
„Vakcína proti chrípke bola tento rok vyvinutá rovnakým spôsobom ako každý rok. O štyroch kmeňoch chrípky, ktoré sa dostanú do tohtoročnej dávky, sa rozhodlo v marci, vakcína sa začala distribuovať od septembra. Myslím si, že je nepravdepodobné, že by očkovanie proti chrípke spôsobilo akékoľvek zmeny v zavedení vakcíny COVID-19,“ cituje lekárku Stanford Medicine News Center.