Koronavírus zabil v USA viac ľudí ako španielska chrípka z roku 1918

Koronavírus, úmrtie, pandémia
Foto: ilustračné, SITA/AP

Šírenie koronavírusu sa už oficiálne stalo najsmrteľnejšou pandémiou v novodobej histórii USA. Podľa údajov Johns Hopkins University je už počet obetí v krajine vyšší, ako ten, ktorý si vyžiadala španielska chrípka z roku 1918.

Viac o téme: Koronavírus

V pondelok počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v USA prekročil hranicu 675-tisíc a stúpa v priemere o viac ako 1 900 denne. USA v súčasnosti zažívajú novú vlnu nákaz, ktorej motorom je rýchlo sa šíriaci delta variant koronavírusu. Informuje o tom portál cnbc.com.

Tri vlny chrípky

Španielska chrípka, ktorá prišla v troch vlnách, a to na jar 1918, na jeseň 1918 a počas zimy a jari 1919, podľa odhadov Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb zabila 675-tisíc Američanov. Doteraz bola považovaná za najsmrteľnejšiu pandémiu v USA.

V roku 1918 však mali USA trikrát menej obyvateľov ako v súčasnosti. V krajine vtedy podľa odhadov žilo 103 miliónov ľudí. V súčasnosti majú USA takmer 330 miliónov obyvateľov. Španielska chrípka tak zabila jedného zo 150 Američanov, pričom na COVID-19 doteraz zomrel jeden z 500 obyvateľov USA.

Milióny mŕtvych

Globálne španielska chrípka podľa Svetovej zdravotníckej organizácie spôsobila smrť 20 až 50 miliónov ľudí.

Ochorenie COVID-19 doteraz podľa údajov Johns Hopkins University celosvetovo usmrtilo približne 4,7 milióna ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbSvetová zdravotnícka organizácia (WHO)