Nielen mačky, ale aj fretky sú podľa novej čínskej štúdie vnímavé voči novému koronavírusu. Majitelia týchto zvierat však zatiaľ nemusia panikáriť, píše Nature.com.
Dôkazy o prenose vírusu z domácich zvierat na človeka zatiaľ chýbajú. Výsledky poslednej štúdie sú založené na zisteniach uskutočnených v laboratórnych podmienkach, kde boli zvieratá vystavené vysokým dávkam vírusu.
Nakazení ľudia však môžu predstavovať hrozbu pre zvieratá. Napríklad mačky sa zrejme môžu ochorením nakaziť nielen od svojho majiteľa, ale aj navzájom podobne ako ľudia – kvapôčkovou cestou.
Psom sa vírus vyhýba
Majitelia psov však môžu ostať pokojní. Psy, ošípané, kurčatá ani kačice nie sú voči ochoreniu vnímavé. Vysoko citlivé na vírus sú však spomínané fretky, aj preto sú tieto zvieratá využívané na testovanie vakcín a liekov proti koronavírusu.
Začali testovať dve potenciálne vakcíny proti novému koronavírusu
Zaujímavé tiež je, že organizmus mačiek zaradených do štúdie bol schopný produkovať protilátky voči ochoreniu. Navyše, vírusom sa nenakazili všetky mačky, ktoré boli v kontakte s infikovaným zvieraťom, čo môže znamenať, že vírus pre zvieratá nie je vysoko nákazlivý.
Lekár z prvej línie prezradil, ako sa chrániť pred koronavírusom: Vždy dodržiavajte túto zásadu
Podľa Livescience.com bol v Belgicku zdokumentovaný aj domáci prenos koronavírusu z infikovaného majiteľa na mačku, u ktorej sa potom objavili tráviace a dýchacie problémy. Mačka sa však po deviatich dňoch zotavila. Podľa Theguardian.com bol v minulosti u mačiek podobne preukázaný aj prenos vírusu SARS z nakazeného človeka.
Keďže infekcia môže ohroziť aj niektoré zvieratá, veterinári majiteľom odporúčajú vyhýbať sa príliš blízkemu kontaktu s domácim miláčikom a dodržiavať preventívne opatrenia vrátane dôslednej hygieny.