Košická nemocnica rozdá zdravotníkom bojujúcim s COVID-19 extra odmeny, peniaze pôjdu z vlastných zdrojov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach
Nemocnica má pre pacientov s koronavírusom reprofilizovaných 34 lôžok. Foto: ilustračné, www.facebook.com

Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice podporí svojich zdravotníckych pracovníkov, ktorí bojujú s ochorením COVID-19 finančne, z vlastných zdrojov. Informovala o tom Monika Krišková z komunikačného oddelenia UNLP Košice.

„Rozhodla o tom Rada riaditeľov UNLP Košice. Chceme podporiť všetkých našich zamestnancov, ktorí sa starajú o pacientov s ochorením COVID-19. Zamestnanci budú nové príplatky dostávať už v novembri,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP Košice Vladimír Grešš.

Podporia aj nezdravotníkov

„Každý zdravotnícky pracovník, ktorý pracuje na veľkokapacitnom odberovom mieste (VOM) má okrem základnej mzdy nárok na mimoriadnu odmenu vo výške 30 eur na deň, teda za každú odpracovanú pracovnú zmenu. Každý zdravotnícky pracovník, ktorý pracuje na oddeleniach, kde sa starajú o COVID pacientov, má nárok na mesačnú odmenu vo výške 150 eur, bez rozdielu na pracovné zaradenie – lekár, zdravotná sestra, ošetrujúci personál,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ UNLP Košice Martin Paulo.

Viac o téme: Koronavírus

Na odmeny budú mať nárok aj ďalší zdravotníci, ktorých pracoviská sa reprofilizujú neskôr v súlade s vývojom epidemiologickej situácie. „Chceme zdôrazniť, že nárok na odmenu 150 eur budú mať aj nezdravotnícki pracovníci UNLP, ktorí vykonávajú prácu na spomínaných oddeleniach,“ dodal Paulo.

Nemocnica myslí aj na zamestnancov v karanténe

UNLP bude plošne doplácať ku mzde finančné prostriedky aj všetkým zamestnancom, ktorí museli v období od 1. septembra ostať v karanténe.

„Každý zamestnanec, ktorý bol pri výkone svojho povolania na pracovisku UNLP v kontakte s COVID pozitívnym pacientom alebo iným zamestnancom a z toho dôvodu musel nastúpiť do domácej karantény na základe rozhodnutia Nemocničnej hygienickej služby UNLP, má nárok na doplatok ku mzde. Doplatok bude vo výške rozdielu medzi dávkou nemocenského poistenia a priemernou mzdou,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ pre vedu a výskum Peter Kizek.

Doplatok dostanú v budúcnosti aj tí zamestnanci, ktorí sa ochorením COVID-19 nakazia priamo pri výkone svojho povolania.

Zdravotníci UNLP Košice budú v krátkom čase oboznámení aj s tým, ako budú odmenení za prvú vlnu pandémie. Informácie o tom, že sa zdravotníkom rozdelí 37 miliónov eur prezentoval pred pár dňami minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. „Nemocnica už má na účte prostriedky vo výške 800-tisíc eur, v krátkom čase ich prerozdelíme medzi zamestnancov z prvej vlny,“ dodal Grešš.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek KrajčíMartin PauloMonika KriškováPeter Kizek
Firmy a inštitúcie UNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice