Košická univerzitná nemocnica pozastavuje plánované operácie a hospitalizácie na Rastislavovej ulici

Nemocnica Košice
Foto: FB UN L. Pasteura Košice

Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice pozastavuje od dnešného dňa plánované operácie a plánované hospitalizácie na všetkých klinikách a oddeleniach na Rastislavovej ulici. Pacienti, ktorí si nevyžadujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť, budú prepustení do domáceho liečenia, oddelenia a kliniky na Triede SNP budú preberať necovidových pacientov z pracovísk Rastislavova.

S výnimkou vybraných ambulancií sa ukončuje aj činnosť väčšiny ambulancií na tomto pracovisku. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

Pacienti na pľúcnej ventilácii neboli očkovaní

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice je momentálne hospitalizovaných už 169 covidových pacientov. „Len za uplynulé sviatoční dni stúpol počet novoprijatých pacientov o 65. Desať pacientov je v kritickom stave, potrebujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, ďalších 20 je vo vážnom stave a potrebujú vysokoprietokový kyslík. 100 percent pacientov, ktorí skončili na umelej pľúcnej ventilácii, nie je zaočkovaných,“ hovorí generálny riaditeľ UNLP Košice Ján Slávik.

Viac o téme: Koronavírus

Takmer 80 všetkých pacientov, ktorých v UNLP prijali na hospitalizáciu od augusta, nie je očkovaných. Ešte v septembri bol pomer neočkovaných a očkovaných pacientov 90 percent ku 10 percent. „Počty očkovaných COVID pacientov sa zvyšujú v dôsledku zhoršovania epidemickej situácie a celkovému pribúdaniu pacientov,“ vysvetľuje generálny riaditeľ.

Zvýšený záujem o vakcináciu

Počet úmrtí na COVID-19 v tretej vlne je 80. Kým v septembri sme zaznamenali 31 obetí, za október to už bolo 49. Vekový priemer pri úmrtiach je takmer 80 rokov. Vekový priemer hospitalizovaných pacientov v UNLP je 58 rokov u mužov a 62 rokov u žien.

Od minulého týždňa má nárok na tretiu dávku vakcíny každá osoba nad 18 rokov. Záujem o vakcináciu sa zvýšil, od kedy sa podáva tretia dávka. Tretiu vakcináciu absolvovalo už vyše 3 500 záujemcov. O prvé dávky je však, veľmi malý záujem, denne sa vo Vakcinačnom centre UNLP očkuje do 30 nových záujemcov.

V UNLP zaznamenávame do 20 zdravotníkov v karanténe. Výpadok zdravotníkov určite nie je taký, ako bol pred rokom. Situácia je vďaka cca 80-percentnej zaočkovanosti našich zdravotníkov lepšia. UNLP však nedostatok personálu pociťuje. Ide o dlhodobý problém všetkých zdravotníckych zariadení na Slovensku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Slávik