Košickí medici pozývajú na Movember, upozorňujú na rakovinu u mužov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
movember
Symbolom Movembra je modrá stužka pripnutá na znak solidarity s pacientmi, ktorí s rakovinou bojujú. Foto: ilustračné, Getty Images

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach organizujú v sobotu 16. novembra 2019 v nákupnom centre Aupark ďalší Movember.

Podujatie zamerané na šírenie informovanosti o mužských onkologických ochoreniach sa uskutoční od 9:00 do 18:00. Medici budú v rámci neho okoloidúcich pánov informovať o rizikách rakoviny semenníkov a prostaty.

K dispozícii budú záujemcom aj traja pracovníci Urologickej kliniky UPJŠ LF a UNLP Košice.

Treba mať záujem o svoje zdravie

Keďže podujatie sa tradične koná v mesiaci november a jeho symbolom sú mužské fúzy, dostalo spojením názvu mesiaca a anglického pomenovania fúzov názov Movember.

My túto preventívnu akciu organizujeme už po piatykrát. Veríme, že sa nám opäť podarí osloviť množstvo pánov, aby sa zamysleli nad svojim zdravím a možnosťami prevencie. Odhaliť hrčku v semenníkoch totiž možno aj za pomoci samovyšetrenia. Len je treba poznať jeho význam, správnu techniku a mať záujem starať sa o svoje zdravie,“ hovorí jedna z organizátoriek, študentka 6. ročníka Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Lule Tomiq.

Študenti budú mať k dispozícii aj silikónový model semenníkov, na ktorom mužom vysvetlia správnu techniku samovyšetrenia a kde je možné nahmatať patologickú hrčku.

Členovia Spolku medikov mesta Košice na podujatie pozývajú širokú verejnosť aj médiá, ktoré môžu napomôcť šíreniu potrebnej osvety.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lule Tomiq
Firmy a inštitúcie LF UPJŠ Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach