Košický kraj podal vakcínu tisíckam východniarov, s očkovaním pokračuje na viac ako 50 miestach

Očkovanie, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Košický samosprávny kraj (KSK) zaznamenáva počas mesiaca november zvýšený záujem o očkovanie, a to najmä prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Len za 47. kalendárny týždeň župa v teréne podala viac ako 5 400 vakcín proti ochoreniu COVID-19. Spolu s očkovacími centrami zaočkoval kraj 9 890 východniarov. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Očkovanie na mnohých miestach

V aktuálnom týždni bude Košický samosprávny kraj očkovať na viac ako päťdesiatich miestach. Ide hlavne o mestá a obce, ktoré župe nahlásili záujem o očkovanie svojich obyvateľov, no vakcínu dostanú aj zamestnanci v jednej z košických spoločností.

Každý deň bude k dispozícii očkovacia kója v jednom z nákupných centier, do ktorého sa nezaočkovaní záujemcovia dostanú na základe výnimky. V rámci výjazdovej služby, očkovacieho autobusu aj simulovanej očkovacej kóje zdravotníci zaočkujú každého obyvateľa nad 18 rokov veku.

Mladším východniarom župa podá vakcínu iba vo veľkokapacitnom očkovacom centre za prítomnosti pediatra. V teréne budú očkovať jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson, ako aj z dvojdávkovou Cominternou od konzorcia Pfizer/BioNTech. Výjazdové očkovanie sa presunie aj do zariadení sociálnych služieb, vakcíny dostanú klienti aj personál.

„Košický samosprávny kraj sa snaží zaočkovať každého záujemcu o prvú, druhú aj tretiu, posilňujúcu dávku vakcíny. Tých najzraniteľnejších naďalej očkujeme priamo v zariadeniach sociálnych služieb verejných aj neverejných poskytovateľov. V rámci trinástich župných zariadení je plne zaočkovaných 88 percent klientov, tretiu dávku vakcíny už dostalo viac ako 630 klientov z celkového počtu vyše 1 700. Aj vďaka očkovaniu je situácia v zariadeniach sociálnych služieb ustálená, koronavírus má aktuálne 22 klientov. V súčasnosti neevidujeme väčšie ohnisko nákazy v žiadnom zo zariadení,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Ponuka vakcín v nákupných centrách aj teréne

Spolu s veľkokapacitnými centrami župa podala spolu už vyše 300-tisíc vakcín, z toho v teréne viac ako 57-tisíc. Očkovací autobus bude každý deň pristavený v inom meste Košického kraja, obyvatelia ho nájdu napríklad v Košiciach pred magistrátom, v Sobranciach, Sečovciach, Krompachoch, Strážskom, Gelnici aj Michalovciach.

Očkovať budú i v nákupných centrách v Košiciach, a to v Atriu Optima, Galérii, Tesco, Auparku, na košickej železničnej stanici, ako aj v nákupnom stredisku Madaras v Spišskej Novej Vsi. Zdravotníci vyrazia zaočkovať napríklad obyvateľov obcí Kravany, Košická Polianka, Pozdišovce, Porúbka, Tibava, Čižatice, Hrčeľ, Nový Salaš a ďalších.

Počas víkendu bude opäť v prevádzke veľkokapacitné očkovacie centrum v Košiciach. Sobota je vyhradená pre všetky tri dávky vakcíny Moderna, pričom popoludní budú zdravotníci podávať jednodávkovú vakcínu Janssen.

V nedeľu dopoludnia sa tam bude podávať vakcína od Pfizer/BioNTech deťom, neskôr aj dospelým. V pondelok sa budú dopoludnia podávať vakcíny Moderna, popoludní Cominterna od Pfizer/BioNTech. K dispozícii bude v sobotu aj centrum v Michalovciach, kde budú zdravotníci podávať vakcínu Cominterna, no k dispozícii bude aj jednodávkový Janssen.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Anna TerezkováRastislav Trnka
    Firmy a inštitúcie Johnson & JohnsonKSK Košický samosprávny kraj (VÚC)Magistrát KošiceModernaPfizer