Kostička v krku, pocit plného brucha aj úrazy, tradičných zdravotných ťažkostí počas Vianoc je viacero

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vianoce, zdravotné ťažkosti
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Tradičnými zdravotnými ťažkosťami, pre ktoré pacienti kontaktujú tiesňovú linku 155 počas vianočných sviatkov, sú akútne bolesti brucha a úrazy. Hovorkyňa Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová dodala, že volania sa týkajú aj sťaženého dýchania a zhoršenia zdravotného stavu pacientov s kardiovaskulárnym ochorením.

Nevhodná kombinácia jedál

Počas minuloročného Štedrého dňa krajské operačné strediská záchrannej zdravotnej služby vyslali záchranárov k 1 649 pacientom. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to bol nárast o viac ako 200 zásahov. Krčová podotkla, že počet volaní na tiesňovú linku 155 bol však omnoho vyšší, no väčšinu vyriešili operátori konzultáciou.

„Akútne bolesti brucha sú počas vianočných sviatkov spôsobené najmä diétnou chybou, nevhodnou kombináciou jedál alebo jednoducho prejedaním sa. Za osobitnú kapitolu volaní môže alkohol – ide o drobné aj väčšie úrazy, fyzické potýčky, dopravné nehody, aj prípady podchladenia, či vážne otravy spôsobené pitím nad mieru,“ priblížila Krčová.

Vzhľadom na preťaženosť tiesňovej linky, systému záchrannej zdravotnej služby aj nemocníc apeluje na verejnosť, nech dbá pri jedení a pití na prevenciu. Vysvetlila, že 24. decembra volajú aj osamelo žijúci seniori, ktorí sa nemajú s kým porozprávať aj pacienti s psychickými poruchami.

Chronicky chorí pacienti

Záchranári tiež očakávajú, že množstvo volaní sa bude týkať ochorenia COVID-19, pričom nepôjde iba o urgentnú pomoc pri riešení zdravotného stavu, ale aj manažment prevozov pacientov do nemocníc, aj telefonické konzultácie pri menej závažnom priebehu ochorenia.

Podľa Krčovej sú vianočné sviatky aj obdobím, keď sa zhoršuje zdravotný stav chronicky chorých pacientov, pretože neužívajú, prípadne si zabudnú dať predpísať lieky.

„Počas vianočných sviatkov evidujeme aj vo veľkej miere prípady, keď hospitalizovaní pacienti, najmä seniori, požiadajú o prepustenie z nemocnice na vlastnú žiadosť, aby boli na sviatky s príbuznými a ich zdravotný stav sa im doma výrazne zhorší. Pacienti idú potom naspäť do nemocnice často v horšom stave, než v akom z nej odchádzali,“ doplnila s tým, že aj v týchto prípadoch je potrebné akceptovať odporúčania ošetrujúceho lekára a nekonať na vlastnú päsť.

Pocit plného brucha

Krčová poukázala na to, že k typickým príznakom zažívacích problémov patrí pocit plného brucha, nevoľnosť, až bolesti v oblasti brucha. Vyskytnúť sa však môže aj napínanie na zvracanie aj zvracanie. Pri ľahšej forme podľa nej postačí diéta – nejesť. Po niekoľkých hodinách je vhodný nesladený čierny čaj, staršie pečivo alebo sucháre.

Avšak pri vysiľujúcom dlhotrvajúcom zvracaní alebo úpornej silnej kolike, ktoré môžu signalizovať vážny problém, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc alebo volať na linku 155. Po požití alkoholu pomôže spánok, veľa tekutín a aj pohyb na čerstvom vzduchu.

Pri ťažšej forme, až otrave alkoholom, je potrebné uložiť osobu do bočnej stabilizovanej polohy, aby sa neudusila zvratkami a pravidelne ju kontrolovať.

Uviaznutá kostička v krku

Hovorkyňa upozornila, že v prípade, že sa osoba nepreberá a má sťažené dýchanie, je potrebné volať linku tiesňového volania 155 a riadiť sa pokynmi operátora. Ak osoba nedýcha, má sa okamžite začať s oživovaním. Operátor vie poradiť, ak volajúci postup neovláda.

V prípade uviaznutej kostičky v krku pomôže podľa Krčovej zjesť kúsok suchého chleba alebo uvareného zemiaku, ktorý ju obalí. V žalúdku ju potom rozpustia žalúdočné kyseliny.

„Ak kosť uviazne tak, že spôsobuje silnú bolesť, a sťažuje dýchanie, dôležité je nepodľahnúť panike a dýchať nosom. Vyhľadáme odbornú pomoc, prípadne voláme na tiesňovú linku 155, kde operátor poradí ako postupovať,“ poradila a zároveň dodala, že sa netreba báť, pretože za posledné roky nemali prípady vážnych zdravotných komplikácií pri kosti v krku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia