Krajčí: Počty nakazených na COVID-19 budú stúpať, zvýšilo sa reprodukčné číslo aj kĺzavý medián (video+foto)

Marek Krajčí
Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 27. novembra, 16:39

Situácia sa na Slovensku otáča, počty infikovaných by mali v najbližších týždňoch rásť. Na tlačovej besede k epidemiologickej situácii to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Viac o téme: Koronavírus

Tento predpoklad podľa neho potvrdzuje aj reprodukčné číslo, ktoré stúplo z hodnoty 0,9 na hodnotu 1. Ako minister vysvetlil, nakoľko sa začali uvoľňovať opatrenia, epidemiologická krivka sa spätne stáča a má prognózu rastu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Za posledný týždeň však mierne klesli počet hospitalizovaných aj počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Začal však stúpať kĺzavý medián z hodnoty 1 326 sa dostal na hodnotu 1 811.

Epidemiologicka situacia_tk_201127_v2 14.jpg
Foto: SITA/Ministerstvo zdravotníctva SR

Ohniská aj v domovoch sociálnych služieb

Krajčí zároveň informoval, že hygienici zaznamenali viaceré ohniská nákazy v domovoch sociálnych služieb. Za týždeň pribudlo 1 836 pozitívne testovaných ľudí v rizikovej skupine nad 65 rokov veku.

Percento pozitívnych pri antigénových testoch je 3,4 %, čo je podľa ministra relatívne vysoké číslo.

Za vysoké považuje aj percento pozitívnych pri PCR testoch, ktoré dosahuje 17,2 %, na druhej strane však oproti minulému týždňu pokleslo.

Epidemiologicka situácia, Slovensko
Foto: SITA/Ministerstvo zdravotníctva SR

Šéf rezortu zdravotníctva sa domnieva, že ak sa neprijmú ďalšie opatrenia, Slovensko sa bude aj naďalej vzďaľovať od stanoveného priemeru 750 pozitívne testovaných denne.

Nové spôsoby testovania

Minister zdravotníctva tiež uviedol, že premiér Igor Matovič by chcel predstaviť nové spôsoby testovania. „Bude to jedna z vážnych výziev v boji s koronavírusom na Slovensku,“ povedal Kajčí.

Viac však k tomuto plánu zatiaľ hovoriť nechcel. Informoval tiež, že rezort ešte dnes zverejní ďalšiu výzvu na otváranie mobilných odberových miest na antigénové testovanie pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí budú mať záujem poskytovať túto službu.

Epidemiologicka situácia, Slovensko
Foto: SITA/Ministerstvo zdravotníctva SR

Situácia v zahraniční sa podľa ministra zlepšuje. „Drvivá väčšina krajín v Európe má lockdowny, takýmto spôsobom sa situácia zlepšila z jedného týždňa na druhý,“ konštatoval minister.

Príkladom sú Česko či Poľsko. Najvážnejšia situácia je aktuálne v Rakúsku, aj tam sa však už mierne zlepšuje. Spomedzi našich susedov je podľa ministra z hľadiska epidemiologickej situácie na tom Slovensko najlepšie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MikasMarek Krajčí
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR