Kremský a Krajčí chcú meniť zákon o verejných prácach, dôvodom je zrýchlenie prípravy výstavby nemocnice Rázsochy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Kremský
Foto: koláž SITA webnoviny

Vytvoriť podmienky pre efektívnu realizáciu investícií v oblasti výstavby nemocníc navrhujú poslanci NR SR za hnutie OĽaNO Peter Kremský a Marek Krajčí. Do parlamentu spoločne predložili návrh novely zákona o verejných prácach, ktorým chcú pomôcť pri príprave projektu výstavby Univerzitnej nemocnice v lokalite Rázsochy.

Upozorňujú na to, že z časového hľadiska sú za kritickú časť procesu považované ustanovenia zákona o verejných prácach, týkajúce sa výkonu štátnej expertízy. Návrhom novely zákona o verejných prácach by sa mal parlament zaoberať na marcovej schôdzi.

Posudzovanie vplyvov na životné prostredie

Tieto ustanovenia zákona definujú záverečné stanovisko EIA ako nevyhnutnú súčasť podkladov, bez ktorého nie je možné vyhotoviť protokol o vykonaní štátnej expertízy.

Keďže proces posudzovania vplyvov na životné prostredie v prípade zložitých stavieb, akými sú aj nemocnice, trvá deväť až dvanásť mesiacov, v prípade projektu by sa oddialilo spracovanie štátnej expertízy a tým aj možnosť vyhlásiť verejné obstarávanie, keďže výsledok štátnej expertízy je predpokladanou hodnotou zákazky z hľadiska verejného obstarávania,“ uviedli poslanci za hnutie OĽaNO.

Navrhujú preto modifikovať požiadavku na ukončený proces posudzovania vplyvov na životné prostredie ako podmienku spracovania protokolu zo štátnej expertízy v prípade investícií, na ktoré vláda vydá osvedčenie o významnej investícii.

Novela zákona o výnimke

Tým sa vytvorí možnosť stanoviť predpokladanú hodnotu zákazky bezodkladne a vyhlásiť verejné obstarávania investície ihneď po vydaní protokolu o vykonaní štátnej expertízy bez ohľadu na prebiehajúci proces posudzovania vplyvov na životné prostredie,“ objasnili.

V navrhovanej novele zákona preto definujú výnimku pre stavby s vydaným osvedčením o významnej investícii, ktorá by sa vzťahovala len na malý okruh stavieb a proces výkonu štátnej expertízy štandardných stavieb by nebol v budúcnosti narušený.

Navrhovaná úprava zároveň nijako neovplyvňuje záväznosť výsledku posúdenia vplyvu na životné prostredie oproti súčasnosti,“ tvrdia poslanci Kremský a Krajčí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek KrajčíPeter Kremský
Firmy a inštitúcie EIANR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiUNB Rázsochy Univerzitná nemocnica Bratislava Rázsochy