Kresťanská únia opäť navrhuje skrátenie lehoty na interrupcie, parlament bude rokovať aj o zákaze energetických nápojov

Skrátenie tohto obdobia má podľa Záborskej a Vašečku aj morálnu rovinu.
Záborská, Vašečka
Poslanci Anna Záborská a Richard Vašečka. Foto: koláž - SITA Webnoviny

Parlament by mal čoskoro začať rokovať o návrhu Kresťanskej únie (KÚ) o interrupciách a zákaze energetických nápojov. Návrh zákona o umelom prerušení tehotenstva predložili na rokovanie parlamentu poslankyňa Anna Záborská a Richard Vašečka.

V predloženom materiáli navrhujú, že „žene sa umelo preruší tehotenstvo, ak o to písomne požiada, ak tehotenstvo nepresahuje osem týždňov a ak tomu nebránia jej zdravotné dôvody„. Poslanci priblížili, základným cieľom je skrátenie obdobia, v ktorom môže žena podstúpiť umelé ukončenie tehotenstva, a to tak, aby zodpovedalo prvému dokumentovateľnému prejavu zdravého vývoja plodu, ktorým je tlkot srdca.

Ranná životaschopnosť plodu

Vedecký pokrok jasne ukázal, že plod môže vykazovať znaky, ako je tlkot srdca, mozgové vlny a reakcia na bolesť už v ranom štádiu tehotenstva. Vedecké dôkazy jednoznačne potvrdzujú, že srdcový tep plodu možno zvyčajne zistiť v 5. až 6. týždni gestačného veku, čo je míľnik, ktorý sa často používa ako kľúčový ukazovateľ rannej životaschopnosti plodu,“ uviedli predkladatelia a doplnili, že štúdie a lekárske odporúčania, napríklad Európskej spoločnosti pre ľudskú reprodukciu a embryológiu, potvrdzujú, že srdce embrya sa začína formovať a prejavovať elektrickú aktivitu približne 22 dní po počatí, a teda približne v piatom týždni tehotenstva.

Prítomnosť detekovateľného tlkotu srdca v období po siedmom týždni vývoja plodu je kľúčovým ukazovateľom, ktorý signalizuje vývoj plodu a životaschopné tehotenstvo,“ doplnili poslanci.

Morálna rovina

Podľa ich slov má skrátenie tohto obdobia aj morálnu rovinu, pretože nenarodené deti sú podľa nich najzraniteľnejší členovia spoločnosti a nemôžu sa brániť. „Politici majú preto morálnu povinnosť prijímať také právne predpisy, ktoré odrážajú záväzok chrániť ľudský život v každom štádiu,“ doplnili predkladatelia.

Poslanci za KÚ sú súčasne názoru, že ak spoločnosť považuje za prijateľné ukončenie života v jednom štádiu vývoja, dostáva sa na „klzkú plochu“, ktorá môže viesť k znehodnoteniu života aj v iných jeho štádiách. Hodnota života tak podľa predkladateľov nesmie byť definovaná na základe svojvoľných kritérií, ako je vek, veľkosť či stupeň závislosti.

V neposlednom rade je dôležité si uvedomiť, že potraty znižujú pôrodnosť spôsobom, ktorý môže mať dlhodobé dôsledky pre spoločnosť, napríklad nedostatok pracovných síl, starnutie populácie a hospodársku nestabilitu,“ upozornili Záborská a Vašečka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zákaz predaja energetických nápojov maloletým osobám

Parlament bude rokovať aj o návrhu zákona o ochrane, podpore a rozvoju verejného zdravia z dielne poslancov KÚ Richarda Vašečku, Anny Záborskej, poslanca Branislava Škripeka (KDH) a Rastislava Krátkeho (hnutie Slovensko).

Cieľom predloženého návrhu je zákaz predaja nápojov s obsahom kofeínu, taurínu alebo draslíka nad vymedzený limit osobám mladším ako 15 rokov. Ide tak o nápoje, ktoré sú široko dostupné v predajniach potravín, a maloleté osoby k nim majú jednoduchý prístup.

Závislosť aj množstvo zdravotných problémov

Podľa odborníkov konzumácia nápojov s vysokým obsahom kofeínu alebo iných látok s podobnými účinkami môže viesť k závislosti, ako aj viacerým zdravotným problémom,“ zdôraznili predkladatelia a upozornili, že odborné výskumy hovoria o tom, že deti a mladiství konzumujú viac takýchto nápojov, ako je zdravé pre ich vývoj.

Časté pitie energetických nápojov stojí podľa výskumu za množstvom zdravotných problémov u detí a mladistvých, ktorými sú napríklad zvýšenie krvného tlaku a kardiovaskulárne problémy, arytmia, diabetes, poruchy príjmu potravy, poruchy spánku a vyššia kazivosť zubov. Preukázaná je tiež určitá korelácia s fajčením, konzumáciou alkoholu a iných ľahkých drog,“ upozornili poslanci.

Vysoký obsah cukru

Problémom je podľa nich vysoký obsah cukru, ktorý je v energetických nápojoch, a ktorý prispieva k zvýšenej miere výskytu obezity. Poslanci preto navrhujú zákaz predaja týchto nápojov osobám mladším ako 15 rokov.

Predkladatelia podotkli, že obdobnú právnu úpravu majú napríklad v Poľsku a v Lotyšsku, kde je predaj energetických nápojov zakázaný do 18 rokov. Podobnú legislatívu pripravuje aj Česká republika, ktorá chce zakázať predaj týchto nápojov osobám do 15 rokov.

Viac k osobe: Anna ZáborskáBranislav ŠkripekRastislav KrátkyRichard Vašečka
Firmy a inštitúcie: KDH Kresťanskodemokratické hnutieKresťanská úniaMatovičovo hnutie SlovenskoNárodná rada SR

Odporúčané