Zlepšiť dostupnosť a zrýchliť proces testovania je hlavným cieľom mobilného LAMP testovania, s ktorým sa vo štvrtok začalo v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva v troch slovenských mestách – Prešove, Trnave a Brezne. Ide o testovanie kloktaním, ktoré má rovnakú citlivosť ako PCR testy, avšak jeho vyhodnocovanie trvá kratšie.
Viac o téme: Koronavírus
Vzorky sa vyhodnocujú priamo na mieste odberu a nevyžadujú náročné laboratórne zariadenia. Výsledok je po vyhodnotení doručovaný SMS prostredníctvom Národného centra zdravotníckych informácií.
Testovanie je bezplatné a je určené pre vopred registrovaných záujemcov prostredníctvom centrálneho portálu www.korona.gov.sk.
Pre testovanie vybrali Prešov
V Prešove sa bude LAMP testovanie vykonávať pred Úradom Prešovského samosprávneho kraja. Ide o prvé testovanie takéhoto druhu na východnom Slovensku, informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.
Krajská samospráva vybrala Prešov pre umiestnenie špeciálneho mobilného odberového miesta (MOM) aj z dôvodu, že v krajskom meste nie je aktuálne štátne laboratórium pre vykonávanie PCR testov. Najbližšie laboratórium je v Poprade a má maximálnu kapacitu 600 vyhodnotených testov denne takmer pre celý kraj.
Kapacity bezplatného testovania na Slovensku sa zvýšia, do hry vstupujú LAMP-testy
MOM na LAMP testy vie denne otestovať takmer tisíc ľudí. Pozostáva z troch vozidiel, v ktorých môže pracovať šesť až sedem ľudí.
„Ide o jednoduchšie, rýchlejšie a pre mnohých ľudí aj príjemnejšie testovanie ako výter z nosa či hrdla, keďže ide o kloktací test. Výhodou je, že celý proces tohto testovania, od registrácie až po výsledok sa realizuje na jednom mieste. Ľudia, ktorí boli v kontakte s pozitívnou osobou alebo sa cítia chorí tak majú výsledok do niekoľkých hodín a nie do niekoľkých dní, ako je tomu dnes,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.
Jedinečné testovanie, ktoré inde nemajú
Ako opísal vedec Pavol Čekan, proces tohto testovania sa začína registráciou na internetovej stránke koronagov.sk.
„Následne príde záujemca o testovanie na toto miesto, kde sa urobí kloktací odber. V prvom aute je registrácia, v ďalšej dodávke sa robí inaktivácia vzorky a v ďalšom prívese sa vykonáva samotný LAMP test. Na základe toho potom pacient dostane SMS s negatívnym alebo pozitívnym výsledkom. Ide o veľmi jedinečný projekt, ktorý nemá obdobu podľa mojich informácií ani v strednej Európe,“ uviedol Čekan, šéf spoločnosti MultiplexDX, ktorá testy vyvinula.
Čekan si cení úspešnú spoluprácu s Biomedicínskym centrom SAV pri vývoji RT-PCR testov, odovzdal mu 339-tisíc eur
Podľa jeho slov majú takéto testovanie odskúšané a realizovali ho napríklad na predolympijskej kvalifikácii slovenských hokejistov, GLOBSEC konferencii, Majstrovstvách Európy v hádzanej alebo Festivale Pohoda.
LAMP testovanie v Prešove
Testuje sa pred Úradom PSK v Prešove od 8:30 do 17:00, predbežne do 18. februára. Ďalšia prevádzka bude podľa hovorkyne kraja závisieť od záujmu ľudí a intenzity šírenia variantu koronavírusu omikron.
Otestujú vás aj v Trnave
Trnavský samosprávny kraj (TTSK) taktiež rozšíril kapacity testovania na ochorenie COVID-19. Na parkovisku za Úradom TTSK na Starohájskej ulici v Trnave je k dispozícii mobilná odberová a zároveň laboratórna jednotka na testovanie LAMP testami.
„Počet ľudí s podozrením na nákazu koronavírusom, najmä jeho novým variantom omikron, sa zvyšuje a doterajšie kapacity testovania a vyhodnocovania vzoriek sú naplnené. Preto sme sa rozhodli operatívne spolupracovať s ministerstvom zdravotníctva a mobilnú odberovú a laboratórnu jednotku sme umiestnili na našom parkovisku. Po pilotnej fáze bude na testovanie pozývaných až 1 000 ľudí denne,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.