Lekár varuje pred kliešťami, ochranu zabezpečí oblečenie aj kontrola tela po návrate z prírody

Kliešte sú najaktívnejšie na jar a jeseň.
Kliešť
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Prvé jarné dni motivujú ľudí k pobytu na čerstvom vzduchu, no zároveň zvyšujú riziko kontaktu s kliešťami, ktoré sú známe ako prenášače závažných infekcií. Záchranná zdravotná služba ZaMED preto apeluje na verejnosť, aby nepodceňovala základné preventívne opatrenia.

Kliešte sú najaktívnejšie na jar a jeseň. Ako upozorňuje hlavný lekár ZaMED-u Martin Michalov, dôležitou súčasťou ochrany pri pobyte v prírode je vhodný odev – dlhé nohavice, vysoké ponožky a vrchné oblečenie s dlhým rukávom. Dodatočnú ochranu môže zabezpečiť aj repelent.

Kliešťa treba vytiahnuť

Po návrate domov odporúča lekár dôkladne si prezrieť celé telo vrátane miest, ako sú slabiny, podpazušie, oblasť za ušami či vlasatá časť hlavy.

Ak sa kliešť prisaje, netreba podliehať panike. Michalov vysvetľuje, že nie je dôvod kontaktovať záchrannú službu, ale je potrebné ho čo najskôr odstrániť – najlepšie pinzetou, ťahom kolmo od pokožky.

V mieste prisatia sa môže do 24 hodín objaviť začervenanie ako reakcia na zápal. Riziko však predstavujú ochorenia, ktoré kliešte prenášajú.

Encefalitída a borelióza

Jedným z nich je kliešťová encefalitída, ktorá sa v začiatkoch prejavuje horúčkou, bolesťami hlavy a únavou. „Je nebezpečná, pretože môže viesť k zápalu mozgu. Dobrou správou je, že proti nej existuje očkovanie, s ktorým je ideálne začať v zimnom období,“ dodáva Michalov.

Proti lymskej borelióze očkovanie zatiaľ neexistuje. Ochorenie sa najčastejšie prejavuje výskytom červeného fľaku s bledším stredom niekoľko dní po prisatí kliešťa. „Liečba spočíva v podávaní antibiotík, no pri zanedbaní môže infekcia prejsť do chronickej formy,“ upozorňuje lekár.

Viac k osobe: Martin Michalov
Firmy a inštitúcie: Záchranná zdravotná služba ZaMED

Odporúčané