Lekári ako rukojemníci vlády. Opozícia kritizuje nútenú prácu zdravotníkov (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Exminister zdravotníctva Marek Krajčí
Exminister zdravotníctva Marek Krajčí. Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Hnutie Slovensko kritizuje vládu za postup voči zdravotníkom, ktorý označuje za teror a dôkaz o nezvládnutí rokovaní s Lekárskym odborovým združením (LOZ). Hnutie poukázalo na zámer vlády od 1. januára 2025 zaviesť zákon, ktorý prinúti lekárov pracovať nasilu.

„Pokiaľ sa podarí odborárom presadiť svoje požiadavky, naše zdravotníctvo sa posunie veľkým krokom pozitívnym smerom,“ uviedol exminister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý vyzdvihuje financovanie nemocníc podľa systému DRG.

Vláda neberie do úvahy potreby zdravotníckeho personálu

Hnutie Slovensko sa stavia proti zákonom predloženým vládou a ministrom zdravotníctva, pričom považuje požiadavky LOZ za opodstatnené. Podľa Mareka Krajčího vláda neberie do úvahy potreby zdravotníckeho personálu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Vláda arogantne berie z miezd nelekárskym profesiám, bez ktorých lôžková starostlivosť nemôže fungovať,“ dodáva Krajčí. Hnutie plánuje podať pozmeňujúce návrhy, ktoré zabránia zásahom do miezd zdravotníkov a podporia dialóg smerujúci k dohode. Zároveň verí, že vláda Roberta Fica nepresadí kroky, ktoré by devastovali zdravotníctvo. Opoziční poslanci z hnutia podporujú tlak LOZ ako prostriedok na dosiahnutie lepších podmienok v slovenskom zdravotníctve.

Rozhodnutie vlády kritizujú aj liberáli

Rovnako aj strana Sloboda a Solidarita (SaS) ostro kritizuje vládu pre pretrvávajúci chaos v parlamente a zneistenie pacientov v dôsledku novely zákona o mimoriadnej udalosti. Podľa tieňového ministra zdravotníctva SaS Tomáša Szalaya zákon nútiaci lekárov prísť do práce signalizuje ochotu vlády nedohodnúť sa, čo vedie k neistote u pacientov. Predseda SaS Branislav Gröhling označil za problematické, že zákon bol zaradený do programu rokovania parlamentu, pričom upozornil na časté problémy s uznášaniaschopnosťou.

„Opäť sme svedkami chaosu v parlamente,“ vyjadril sa Gröhling. Kritizoval aj hrozbu sankcií voči lekárom, ktorí budú pokračovať v protestoch. Líder SaS vyzval koaličných poslancov, aby odmietli „rukojemnícky zákon“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Podľa Gröhlinga by sa parlament mal zablokovať v prípade takýchto represívnych opatrení, aké sú uplatňované proti lekárom. Szalay upozornil, že týmto opatrením vláda prehĺbi nedôveru a frustráciu medzi lekármi a zanecháva pacientov v neistote. Upozornil aj na nedostatok odpovedí na otázky ohľadom predoperačných vyšetrení a plánovaných operácií pacientov.

Poslankyňa Janka Bittó Cigániková vyjadrila tiež svoju nespokojnosť s vládou a kritizovala vydieračskú politiku voči lekárom. Zdôraznila potrebu hľadania skutočných riešení zo strany ministerstva zdravotníctva a nie zavádzanie represívnych zákonov.

„Ak niekto nie je spokojný vo svojom zamestnaní, mal by mať možnosť odísť,“ uzavrela Bittó Cigániková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingJana Bittó CigánikováMarek KrajčíTomáš Szalay
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieMatovičovo hnutie SlovenskoSaS Sloboda a Solidarita