Lekárska komora nesúhlasí s celoplošným testovaním, Kollár vytkol Matovičovej vláde aj niektoré kroky

Marian Kollár
Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

Slovenská lekárska komora síce nenašla s rezortom zdravotníctva spoločnú reč v celoplošnom testovaní, avšak v názore na očkovanie áno.

Ako však na štvrtkovej tlačovej konferencii povedal prezident komory Marian Kollár, vakcín je na Slovensku málo. Podľa neho je najdôležitejšie očkovať tých, ktorí prepĺňajú nemocnice, a to starších ľudí.

Očkovanie najviac ohrozených ľudí

Problémom podľa Kollára nie je ani tak rýchlosť očkovania, na tú je Slovensko pripravené, avšak problémom je počet vakcín, ktorých je málo. „Ak v krátkej dobe neprídu, tak nebudeme mať čím očkovať,“ skonštatoval Kollár.

Viac o téme: Koronavírus

Lekárska komora s ministerstvom zdravotníctva prebrala aj tému výberu tých, ktorých treba očkovať. Po zásadnej zdravotníckej infraštruktúre by sa malo uvažovať nad očkovaním najviac ohrozených, teda seniorov. Pretože práve tí výrazne zapĺňajú nemocnice.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Očkovacia látka od firmy Pfizer je podľa Kollára termolabilná a sú potrebné špeciálne uskladňovacie priestory. Avšak lepšiu víziu podľa neho prináša očkovacia látka od Astra Zeneca. Tá by mala byť transportibilne výhodnejšia, zároveň by mala byť za výhodnejšiu cenu. „Sľúbený máme dostatočný počet tejto vakcíny,“ povedal Kollár.

Kollár vytkol vláde niektoré kroky

Prezident komory zároveň vytkol vláde niektoré kroky. „V novembri a decembri odborníci bili na poplach, ale opatrenie prišlo až od januára,“ pokračoval Kollár.

Opatrenia mohli začať platiť podľa neho skôr. Zároveň skonštatoval, že testovanie sa má robiť len v ohniskách nákazy a nie celoplošne. „My celkom nerozumieme, že keď potrebujeme najmä čo najtvrdší lockdown, ideme robiť hromadnú akciu v zimnom počasí a netreba zabúdať ani na britskú mutáciu vírusu,“ uviedol Kollár.

Ministerstvo zdravotníctva SR reagovalo, že minister Marek Krajčí si váži názor lekárov. „Prácu lekárov si nesmierne vážim o to viac v týchto náročných časoch, sám som lekár a spolu s mojím tímom robíme všetko pre to, aby sa stav slovenského zdravotníctva postupne zlepšoval,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva.

Avšak premiér Igor Matovič sa dostal do sporu s odborníkmi, ktorí monitorujú a analyzujú výskyt ochorenia COVID-19.

Prezident lekárskej komory Marian Kollár to považuje za znevažovanie. „Žiadny premiér si nemôže dovoliť znevažovať vedcov a odborníkov,“ povedal Kollár. „Je nehorázne od premiéra, aby sa takto vyjadroval na všetkých, ktorí chcú pomôcť. Toto si žiadny premiér nemôže dovoliť, skôr by sme čakali od premiéra niečo iné, aby sa radil s odborníkmi a vyberal najlepšie riešenia,“ dodal Kollár.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMarek KrajčíMarian Kollár
Firmy a inštitúcie SLK Slovenská lekárska komora