Lekári odmietajú prácu nadčas nad rámec zákona, nemocnice sa dostávajú do komplikovanej situácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BRATISLAVA: Rekonštrukcia UNB Ružinov
Slovenské zdravotníctvo potrebuje pomoc a zmeny k lepšiemu. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 21. septembra, 14:18

Odborári z Lekárskeho odborového združenia (LOZ) v utorok na tlačovej besede vyzvali lekárov, aby sa pripojili k snahe o zastavenie rozkladu zdravotníctva. Mali by tak urobiť formou podpisu deklarácie, v ktorej sa zaviažu, že pracovať nadčas budú už iba v medziach zákona a pracovnej zmluvy.

Rozhodujúca časť lekárov podľa LOZ už takúto deklaráciu podpísala. Týmto krokom sa nemocnice dostávajú do komplikovanej situácie, nakoľko im bude chýbať personál na pokrytie všetkých nadčasov.

Vinníkom je poddimenzovaný stav personálu

Hlavným problémom súčasného kritického stavu slovenského zdravotníctva je podľa odborárov práve poddimenzovaný stav zdravotníckeho personálu. Chod nemocníc je pritom životne závislý od dobrovoľných nadčasov lekárov. Tí podľa LOZ každoročne dávajú súhlas na nadčasovú prácu nad limity, ktoré stanovuje zákon, pričom v nemocniciach sa tieto limity už dlho prekračujú.

Finančné ohodnotenie podľa predsedu LOZ Petra Visolajského však nie je hlavnou motiváciou súčasných aktivít LOZ. Cieľom je vyriešiť problémy v zdravotníctve, pričom LOZ navrhuje okrem personálnej stabilizácie aj ozdravenie nemocníc a zabezpečenie starostlivosti o pacientov nielen vo veľkých mestách, ale aj v regiónoch.

Visolajský sa vyjadril aj k téme reformy a pripravovanej optimalizácie siete nemocníc. „Žiadna reforma nemôže byť vykonaná bez zabezpečenia dodatočného zdravotníckeho personálu,” uviedol.

Nemocnice nemôžu stratiť konkurencieschopnosť

Tlačovej besedy sa zúčastnili lekári z Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina a z Fakultnej nemocnice Nitra, ktorí spoločne predstavili konkrétne návrhy na zlepšenie stavu slovenského zdravotníctva.

Podľa Petra Zimmermanna z košickej nemocnice je podstatné, aby zdravotnícke zariadenia mali kryté všetky náklady súvisiace s poskytnutou zdravotnou starostlivosťou. Upozornil tak na rozdiel medzi výdavkami nemocnice a príjmami od zdravotnej poisťovne.

Miroslav Mendel z UNB tiež upozornil na konkurencieschopnosť Slovenska pri získavaní lekárov a sestier, ktorú si podľa neho nemôžeme dovoliť stratiť.

Ministerstvo pracuje na zlepšovaní podmienok

Ministerstvo zdravotníctva SR v reakcii uviedlo, že napriek pandémii ochorenia COVID-19 odborníci rezortu tvrdo pracujú na postupnom systematickom zlepšovaní podmienok v zdravotníctve, ako pre pacienta, tak aj pre zdravotníkov.

Hovorkyňa Zuzana Eliášová tiež dodala, že sú otvorení dialógu, no v súvislosti s treťou vlnou vyzývajú „druhú stranu, aby uprednostnila konštruktívny dialóg miesto zneisťovania kolegov prostredníctvom verejných vystúpení”.

Eliášová zároveň pripomenula, že rezort pracuje na adekvátnom ohodnotení zdravotníkov, na zefektívnení systému vzdelávania, na zjednodušení podmienok na vstup na Slovensko pre lekárov z tretích krajín, ako aj na prelomovej reforme zdravotníctva, ktorá zahŕňa reformu nemocníc, ambulantnej sféry a urgentnej zdravotnej starostlivosti.

V závere dodala, že prácu lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov si ministerstvo váži a ďakuje im za ich nasadenie pri lôžku pacienta v nemocnici aj v ambulancii.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter VisolajskýZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie FN NR Fakultná nemocnica NitraFNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou ŽilinaLOZ Lekárske odborové združenieMZ Ministerstvo zdravotníctva SRUNB Univerzitná nemocnica Bratislava RázsochyUNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice