Lekári začínajú podávať výpovede po celom Slovensku, odborári sú stále otvorení diskusii s vládou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ZDRAVOTNÍCTVO: Rokovanie s Asociáciou nemocníc
Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Lekári začínajú podávať výpovede po celom Slovensku. Na tlačovej konferencii predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský oznámil, že viac ako 2 700 lekárov z približne 34 nemocníc ide v týchto dňoch podať výpovede, k čomu ich podľa jeho slov dotlačila nečinnosť slovenskej vlády.

Lekári, ktorí sú ochotní podať výpovede, sú zo všetkých fakultných a univerzitných nemocníc, z národného ústavu srdcových chorôb, z menších nemocníc, súkromných, ako aj nemocníc Agelu aj Penty.

Len naozaj dobrý lekár, dokáže pre svojho pacienta urobiť aj neštandardné veci, a toto je naozaj neštandardná vec. Je nám trápne, že Slovensko musí už tretíkrát zažiť výpovede lekárov, aby vláda začala riešiť slovenské zdravotníctvo. My tu nemáme zdravotníctvo, aby plnilo vačky finančným skupinám, chceme zdravotníctvo, kde budeme môcť dobre robiť svoju prácu, starať sa o pacienta a liečiť chorých. Na to platí každý z nás zdravotné odvody a ide tam 9,5 miliardy eur,“ vyhlásil Peter Visolajský.

Požiadavky lekárov

Poukázal na to, že počas ich piatkového rokovania s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom mu predostreli svoje požiadavky. Chcú, aby sa zastavila transformácia štátnych nemocníc na akciové spoločnosti, aby sa nekrátilo z výplat zdravotných sestier a iného zdravotníckeho personálu, ktoré majú zaviesť nové konsolidačné opatrenia, a rovnako trvajú na plnení bodov z memoranda podpísaného v roku 2022.

Predseda LOZ Peter Visolajský pripomenul, že viac ako rok upozorňovali súčasnú vládu, aby riešila kolabujúci systém v slovenskom zdravotníctve, snažili sa o dialóg s viacerými ministrami, premiérom, no ich žiadosti neboli vypočuté.

Lekárski odborári poukázali aj na konsolidačné opatrenie, ktoré majú zaviesť zmeny vo výplatách zdravotníkov, ako aj zmenu štátnych nemocníc na akciové spoločnosti, čo podľa LOZ vláda spravila bez oboznámenia zdravotníkov. Visolajský tiež poukázal na to, že minister Šaško označiť body z memoranda za prospešné, no nič nerobí preto, aby boli splnené.

Stále sú otvorení diskusii s vládou

Žiadame vládu, aby sa starala o svojich občanov, toto je sociálny štát, keď sa bude starať o svojich občanov v zdravotníctve. To je základný pilier sociálnej starostlivosti občanov, aby nám fungovalo zdravotníctvo. Pre nás je absurdné, keď vláda, ktorá si hovorí sociálna a národná povie, že hlavné šetrenie bude v tom, keď zmeníme nemocnice na obchodné spoločnosti. Posledné štátne nemocnice, ktoré držia slovenské zdravotníctvo nad vodou chce súčasná vláda transformovať na akciové spoločnosti,“ vyhlásil predseda LOZ s tým, že lekári nežiadajú žiadne nové požiadavky, len to, čo chceli už v minulosti.

Visolajský zároveň vyzval lekárov, ktorí ešte nepodali výpovede, aby sa pridali k nim a zvážili to. Podľa jeho slov sa ešte môžu pridať, alebo môžu zvážiť aj výpoveď nadčasovej práce, čo podľa LOZ môžu spraviť aj zdravotné sestry a iní zdravotníci. Lekárski odborári zároveň pripustili, že stále sú otvorení diskusii s vládou a najmä premiérom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kamil ŠaškoPeter Visolajský
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenie