COVID-19 pôsobí, okrem iného, na pľúca človeka a často stojí za úmrtím spájaným s týmto ochorením. Mnohí pacienti skončia v nemocniciach na pľúcnej ventilácii.
Najnovšia štúdia z amerického Texasu uviedla, že poškodenie pľúc spôsobené COVID-19 je často oveľa horšie ako možno vidieť u tuhých fajčiarov. A to nie je všetko.
Dlhodobé následky
Brittany Bankhead-Kendall z Texas Tech University Health Sciences Center od marca minulého roka liečila tisíce pacientov s ochorením, ktoré zapríčiňuje koronavírus.
Vážnosť ochorenia COVID-19 súvisí aj s génmi. Vedci zistili, kto je najviac ohrozený
„Neviem, kto to potrebuje počuť, ale pľúca po prekonaní COVID-19 vyzerajú horšie ako pľúca akéhokoľvek tuhého fajčiara, aké sme tu doteraz videli. Dýchavičnosť pretrváva naďalej a raz skolabujú,“ uviedla lekárka.
Upozornila, že mnohí odborníci z oblasti zdravia sa sústredia na úmrtnosť ľudí a zabúdajú pritom na dlhodobé následky u tých, ktorí prežili.
„Každého desí úmrtnosť, je to strašné. No problém majú aj všetci, ktorí mali pozitívny test a prežili,“ povedala.
Problémy odhalí röntgen
Zápal pľúc nastane, keď sa tento orgán naplní tekutinou a zapáli. Vzduchové vaky plné tekutiny nemôžu prijať toľko kyslíka, čo vedie k symptómom, ako sú kašeľ a dýchavičnosť.
Výskumy u pacientov s koronavírusom odhalili aj poškodenie epiteliálnych buniek, ktoré lemujú dýchacie cesty z nosa do pľúc.
Objavili nový spôsob, ako zabiť koronavírus či chrípku. Využitie v praxi je jednoduché a lacné
Bankhead-Kendall objasnila, že každý jej pacient so symptómami podstúpil röntgen.
Upozornila, že 70 až 80 percent asymptomatických ľudí má takisto zlé výsledky. „Ľudia si hovoria, že im je dobre a nemajú žiadne problémy, no röntgen hrudníka majú skutočne zlý,“ povedala.
Porovnanie snímok
Na ilustráciu zverejnila tri snímky pľúc. Röntgen zdravého pacienta ukázal v pľúcach veľa tmavého miesta, čo znamená, že je schopný vdychovať dostatočné množstvo vzduchu.
Fajčiarova snímky obsahuje biele miesta a hmlu, čo indikuje zápal a poškodenie pľúcnych stien alebo vakov.
Pľúca pacienta, ktorý mal COVID-19, sú takmer úplne biele.
Návšteva odborníka
Pľúcne opacity sú kontrastujúce biele škvrny, ktoré väčšinou naznačujú, že pľúca sú plné tekutiny, baktérií alebo buniek imunitného systému.
Pacient s takýmto nálezom nie je schopný prijať toľko kyslíka, ako so zdravými pľúcami. „Buď je vidieť veľa malých takýchto škvŕn alebo zatieňujú kompletne celé pľúca,“ povedala odborníčka.
Každému piatemu pacientovi s COVID-19 hrozí duševná porucha
„Ak teraz necítite žiadne problémy, fakt, že takéto niečo röntgen odhalil, znamená, že problémy zrejme ešte len prídu,“ dodala.
Niektorí pacienti skončili s trvalým poškodením pľúc alebo jazvami, no zatiaľ nie je známe, či to platí pre všetkých ľudí.
Odborníci odporúčajú, aby pacient po prekonaní COVID-19, ktorého stále trápi dýchavičnosť, okamžite navštívil svojho lekára.