Lekárne musia na zmiešanom území uvádzať informácie aj v jazyku národnostných menšín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekáreň
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

Informácie týkajúce sa ohrozenia života, zdravia, bezpečnosti alebo majetku sa uvádzajú na miestach prístupných pre verejnosť popri štátnom jazyku aj v jazyku menšiny.

Malo by tak byť v obciach, v ktorých občania SR patriaci k národnostnej menšine tvoria najmenej 20 percent obyvateľstva. Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na svojej webovej stránke.

V prípade verejných lekární a pobočiek verejných lekární by mali byť uvedené v jazyku národnostnej menšiny najmä údaj o držiteľovi povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti, meno a priezvisko vedúceho verejnej lekárne alebo pobočky verejnej lekárne či názov verejnej lekárne alebo pobočky verejnej lekárne, jej adresu, prevádzkový čas.

Takisto by v menšinovom jazyku mala byť informácia o najbližšej verejnej lekárni alebo pobočke verejnej lekárne zabezpečujúcej lekárenskú pohotovostnú službu.

Kontrola používania menšinového jazyka nepatrí pod ŠÚKL

Ak verejná lekáreň alebo pobočka verejnej lekárne vydáva aj veterinárne lieky, uvádza sa aj táto skutočnosť. Rovnako ako aj začiatok a koniec uzavretia prevádzkarne pri dočasnom uzavretí prevádzkarne a reklamačný poriadok.

ŠÚKL však nevykonáva kontrolu dodržiavania týchto povinností. Všetky zistenia prípadných porušení oznamuje Úradu vlády SR, ktorý je v takýchto prípadoch oprávnený konať.

Podnety týkajúce sa porušovania zákona o používaní jazykov národnostných menšín je preto potrebné smerovať priamo na Úrad vlády SR – Úrad splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečivÚrad splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny