Lekárska komora odklad kategorizácie nemocníc víta, v zálohe má vlastný návrh reformy

Koronavírus, univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach
V UNB je aktuálne s koronavírusom hospitalizovaných 344 pacientov. Foto: ilustračné, www.facebook.com

Slovenská lekárska komora (SLK) prijala so zadosťučinením správu o tom, že optimalizácia siete nemocníc sa odkladá až na rok 2023. Predložený projekt v podobe, v ktorej bol pôvodne navrhnutý, by podľa komory nepriniesol ani zlepšenie kvality, ani dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Dobrá správa pre pacientov

Uviedli to v tlačovej správe s tým, že majú pripravenú vlastnú verziu reformy slovenského zdravotníctva, ktorú sa chystajú verejnosti predstaviť začiatkom októbra.

„Rozhodnutie odložiť časť reformy, ktorá sa prioritne mala venovať rušeniu a rozdeľovaniu nemocníc do jednotlivých kategórií, až na koniec budúceho roka, je dobrou správou aj pre všetkých našich občanov, pacientov. Dobrou správou je aj preto, lebo získame čas, ktorý môžeme venovať príprave iných dôležitejších segmentov potrebných pre kompletné fungovanie celého rezortu. Myslíme hlavne na zásadné zmeny financovania celého rezortu, ambulantnej siete, ale predovšetkým na doplnenie a stabilizáciu odborného personálu,” povedal prezident SLK Marian Kollár.

Zatváranie nemocníc je neprípustné

Základom akejkoľvek reformy nemôže byť podľa jeho slov zatváranie nemocníc. Transformácia súčasných funkčných nemocníc na doliečovacie ústavy alebo nemocnice s poskytovaním následnej zdravotnej starostlivosti tiež nie je cestou k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti o občanov.

„Opakujeme, že základným a najpálčivejším problémom slovenského zdravotníctva je stabilizácia zdravotníckeho personálu. V plnej nahote nám to ukázala aj pandémia koronavírusu. Bez dostatočného finančného ohodnotenia zdravotníckych pracovníkov a zlepšenia ich pracovných podmienok sa nám celý systém čoskoro zrúti. Preto sme pred pár dňami opäť verejne vyzvali kompetentných, aby v budúcom rozpočte, ktorý sa pripravuje, vyčlenili dostatok finančných zdrojov na stabilizáciu zdravotníkov,” zdôraznil Kollár.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Marian Kollár
    Firmy a inštitúcie SLK Slovenská lekárska komora