SLK tak reagovala na problémy so zabezpečením laboratórnej diagnostiky pre poistencov VšZP od 1. júna.
Slovenská lekárska komora (SLK) vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú a vládu na čele s premiérom Petrom Pellegrinim, aby riešili alarmujúcu situáciu v slovenskom zdravotníctve.
Ako na tlačovej besede uviedol prezident SLK Marian Kollár, vyzývajú na realizáciu takých opatrení, ktorými nebude štát brať pacientov za rukojemníkov.
Komora tak reagovala na problémy so zabezpečením laboratórnej diagnostiky pre poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) či hroziaci štrajk malých a stredných nemocníc združených v Asociácii nemocníc Slovenska.
SLK kritizovala aj nedostatok zdravotníkov v systéme.
Treba dočasne predĺžiť zmluvu s Medirexom
V prípade problému s laboratórnymi vyšetreniami podľa Kollára neexistuje žiadne provizórne riešenie. Preto by sa mala dočasne predĺžiť zmluva s Medirexom.
Ministerstvo zdravotníctva SR v pondelok informovalo, že zriadilo pracovnú skupinu, ktorá bude analyzovať možnosť založenia štátnej akciovej spoločnosti. Laboratórne vyšetrovacie metódy by tak boli v budúcnosti v rukách štátu.
SLK však upozorňuje, že vybudovanie štátneho laboratória nebude také rýchle. Kollár odhadol trvanie minimálne na niekoľko mesiacov až niekoľko rokov, aby laboratórium malo patričnú úroveň.
Lekárska komora sa obáva straty dôvery pacientov
„Žijeme v štáte, v ktorom sa naši občania právom obávajú o ochranu svojho zdravia,“ povedal Kollár.
Zdravotníctvo sa podľa neho aktuálne nachádza v stave, keď nie sú žiadne garancie, či budú pacienti ošetrení u svojho lekára alebo v nemocnici, alebo či vôbec bude mať kto poskytovať zdravotnú starostlivosť.
Viceprezident SLK Jozef Weber pripomenul, že pre aktuálne udalosti môže lekár stratiť dôveru pacienta.
„Nebude nám veriť, že preňho robíme všetko bez akéhokoľvek nátlaku z druhej strany,“ povedal.
Takéto udalosti majú podľa neho veľký vplyv nielen na dôveru ľudí v štát, ale predovšetkým na vzťah lekárov a pacientov.