Lekárskym odborom došla trpezlivosť s vládou a jej nenaplnenými sľubmi, vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peter Visolajský
Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
  • aktualizované 5. apríla 17:21

Lekárske odbory od utorka vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Na tlačovej besede to oznámil predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.

Rozpad slovenského zdravotníctva

Štrajkovou pohotovosťou chce LOZ vyvíjať tlak na vládu, aby prešla od sľubov k reálnym krokom. Zároveň sa týmto uchádzajú o podporu verejnosti, keďže slovenské zdravotníctvo sa podľa nich personálne rozpadá a lekári a sestry odchádzajú do zahraničia.

Podľa LOZ vláda svojou nečinnosťou nedáva lekárom na výber a podmienky v zdravotníctve lekárom neumožňujú dobre sa starať o pacientov.

Napriek dlhodobým upozorneniam a nespočetným rokovaniam s ministerstvom zdravotníctva a vládou konkrétne riešenia neprichádzajú.

Nemocnice ostanú paralyzované

LOZ odkázalo vláde, že časový limit uplynul, preto pristúpili k radikálnemu riešeniu. Zároveň združenie upozorňuje, že ak vláda neprinesie okamžité riešenie pre zdravotníctvo, v priebehu tohto roka môže byť chod nemocníc úplne paralyzovaný.

Nemocnice podľa lekárskych odborov stoja pred dvomi možnosťami. Lekári buď zákonne vypovedajú nadlimitné nadčasy, v prospech ktorých sa vyjadrila väčšina nemocničných lekárov podpisom deklarácie, alebo podajú hromadné výpovede.

Výber konkrétnej možnosti ukáže výsledok celoslovenskej ankety, ktorú LOZ spúšťa v nemocniciach. LOZ však dúfa, že ani jeden scenár sa nenaplní a vláda začne riešiť problémy nemocníc.

Ministerstvo odmieta tvrdenia odborárov

„Ministerstvo zdravotníctva odmieta tvrdenia LOZ o tom, že situáciu vláda SR nerieši,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva v reakcii na vyhlásenia LOZ a prosí všetkých lekárov, sestry a ďalších zdravotníckych pracovníkov, aby zostali pri pacientoch.

Napriek viac ako dvojročnej pandémii v súvislosti s COVID-19 odborníci v rezorte pod vedením ministra zdravotníctva SR Vladimíra Lengvarského denne pracujú na tom, aby sa stav slovenského zdravotníctva postupne zlepšoval.

Faktom však je, že nedostatok zdravotníckeho personálu je dlhoročným problémom nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách.

Doterajšie rokovania boli konštruktívne

Podľa rezortu zdravotníctva boli doterajšie rokovania s LOZ konštruktívne. Čo sa týka platového ohodnotenia, spoločne so zástupcami LOZ dospeli k dohode, že do konca júna tohto roka ministerstvo nastaví riešenie, ako platy zdravotníkom na Slovensku zvýšiť.

Odborníci na ministerstve zdravotníctva pracujú na reformách a príprave investícií, aby sa slovenské zdravotníctvo mohlo uchádzať o európske peniaze z Plánu obnovy a odolnosti.

„V súvislosti s vojnou na Ukrajine sme vďaka zákonu Lex Ukrajina umožnili lekárom, sestrám a ďalším zdravotníckym pracovníkom pracovať pri slovenských pacientov vďaka inštitútu dočasnej odbornej stáže takmer okamžite bez administratívnych procesov, ktoré si vyžaduje vstup do systému,“ tvrdí rezort.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter Visolajský
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR