Lekárski odborári sa chcú dohodnúť s vládou na skutočných riešeniach, 3300 lekárov je stále vo výpovednej lehote

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekár, zdravie, zdravotníctvo, doktork, recept, vyšetrenie
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

“Núdzový stav nie je riešenie. Chceme sa s vládou dohodnúť na skutočných riešeniach v prospech všetkých pacientov,” tvrdí Lekárske odborové združenie (LOZ). Ako vo vyhlásení po piatkovom stretnutí s lekármi vo výpovedi v Banskej Bystrici uviedol predseda LOZ Peter Visolajský, k piatku 6. decembra je vyše 3300 lekárov stále vo výpovednej dobe, ktorá sa im skončí 31. decembra. Keďže podľa lekárskych odborárov sa veci v slovenskom zdravotníctve menia len pod tlakom výpovedí, dali ich opäť.

Lekári nedali výpoveď z roztopaše

LOZ je ochotné dohodnúť sa, ak vláda bude riešiť problémy slovenského zdravotníctva – zadlžené nemocnice, rozpadajúce sa nemocnice, zatvárajúce sa oddelenia pre nedostatok personálu, skrátiť čakacie doby pacientov a zlepšiť liečbu a operácie pacientov. – “Toto žiadame od vlády a odpoveďou vlády na naše požiadavky je núdzový stav, nútené práce,” dodal Peter Visolajský a požiadal verejnosť o podporu.

Ako povedal Visolajský, “3300 lekárov nedalo výpoveď z roztopaše, ani za 62 euro, nedávame tie výpovede ľahko, týka sa to našich rodín a je to nepríjemný stav pre naše osobné životy, ale aj rodiny. Výpovede sme dali kvôli tomu, že nevidíme inú možnosť, ako zlepšiť naše zdravotníctvo.”

Veci sa menia pod tlakom výpovedí

V zdravotníctve sa podľa LOZ veci menia len pod tlakom výpovedí. “Preto sme dnes boli nútení dať znova výpovede a dnes sme sa dohodli, že pokračujeme ďalej. Napriek tomu, že odpoveďou vlády na naše výpovede je chystaný núdzový stav,” uviedol predseda LOZ.

LOZ podľa Visolajského už mesiac rokuje s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom. Napriek tomu, že minister s ich požiadavkami súhlasí, nemajú žiadne riešenia, konkrétne kroky na zmeny v zdravotníctve.

“Naopak, vláda mu dala príkaz pripraviť zákony na núdzový stav. Chceme odkázať vláde, že núdzový stav naše výpovede nevyrieši. Prinútiť niekoho prísť do práce neznamená, že bude zabezpečená zdravotná starostlivosť,” upozornil Visolajský a pripomenul rok 2011, kedy sa núdzový stav musel po pár dňoch ukončiť a vláda sa so zdravotníkmi musela dohodnúť.

Opakované vyjadrenie zástupcov LOZ

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) považuje medializované argumenty LOZ ”za dôkaz, že na výpovede lekárov dnes neexistuje žiaden relevantný dôvod”. Ako sa ďalej uvádza v reakcii MZ SR, “minister zdravotníctva Kamil Šaško označil udržanie zmieru v zdravotníctve za svoju zásadnú prioritu. Preto nielen rokoval desiatky hodín so zástupcami LOZ, ale aj doručil konkrétne výsledky v podobe opatrení prijatých vládou alebo parlamentom. K dnešnému dňu je 90 percent odborárskych požiadaviek z memoranda medzi LOZ a vládou Eduarda Hegera buď splnených alebo sa plnia.”

Podľa MZ SR “jedinou nedoriešenou otázkou ostáva tempo rastu platov, kde lekárski odborári odmietajú rast platov o 6.4 percenta, aj to iba na krátke prechodné obdobie, ako nedostatočný”. Pokiaľ podľa MZ SR “platí neustále opakované vyjadrenie zástupcov LOZ, že im nejde o platy, sú splnené všetky dôvody na to, aby sme v zlepšovaní slovenského zdravotníctva pokračovali spoločne s lekármi, ktorí ostanú pri svojich pacientoch,” dodáva sa v stanovisku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kamil ŠaškoPeter Visolajský
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR