Liberáli vyzývajú Pellegriniho na vetovanie zákona o nútenej práci pre lekárov, považujú ho za morálne neprijateľný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SAS: Riešenie výpovedí lekárov
Zľava: Predseda strany Sloboda a Solidarita, predseda poslaneckého klubu SaS a člen Mandátového a imunitného výboru NR SR Branislav Gröhling a poslanec za SaS Tomáš Szalay. Foto: archívne, SITA/Tomáš Susko
Tento článok pre vás načítala AI.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva prezidenta Slovenskej republiky Petra Pellegriniho, aby nepodpísal „rukojemnícky zákon“ a využil svoje právo veta. Podľa strany je tento návrh zákona, ktorý hrozí protestujúcim lekárom rokom väzenia, morálne neprijateľný a legislatívne pochybný.

Opakovane upozorňujeme, že tento zákon nič nerieši. Namiesto systémových zmien, ktoré by reálne pomohli pacientom aj zdravotníkom, vláda Roberta Fica siahla s najtesnejšou možnou väčšinou a po nástrojoch zastrašovania a kriminalizácie. Takéto praktiky sú neprijateľné,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.

Tieňový minister zdravotníctva Tomáš Szalay varoval, že návrh zákona prehĺbi frustráciu v zdravotníctve a hrozí ďalším odlivom lekárov. „Tento zákon nie je len neefektívny, ale aj nebezpečný. Lekárom, ktorí zachraňujú životy, hrozí ročná basa. To je neprípustné. V druhom čítaní sme navrhovali vrátenie zákona na dopracovanie, ale koalícia naše pripomienky ignorovala,“ dodal Szalay.

Gröhling zdôraznil, že prezident musí vyslať jasný signál, že Slovensko bude krajinou, kde sa problémy riešia systémovo, nie kriminalizáciou zdravotníckeho personálu. „Ak prezident Peter Pellegrini tento návrh podpíše, stane sa spoluzodpovedným za prehlbujúci sa marazmus slovenského zdravotníctva, kde lekár namiesto vďaky za záchranu ľudského života, dostane rok väzenia,“ uzavrel Gröhling.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingPeter PellegriniTomáš Szalay
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita