Doteraz sa písalo predovšetkým o tom, koľko pandémia bude stáť našu krajinu pri zmiernení jej dôsledkov na obyvateľov, zamestnávateľov či podnikateľov. Priame finančné dopady má však aj na rozpočet vyčlenený na zdravotnú starostlivosť.
Ochorenie COVID-19 sme totiž pred rokom vôbec nepoznali a tak aj pre zdravotnícke zariadenia a zdravotné poisťovne predstavuje nové náklady navyše.
Štátne nemocnice opäť v červených číslach. Vytvorili straty v desiatkach miliónov eur
Ako vyplýva napríklad z dát Union zdravotnej poisťovne, práve aj pre novozavedené výkony v súvislosti s koronavírusom stúpli jej náklady za výkony u všeobecných lekárov pre dospelých aj deti dokopy o 42 percent.
Drahšia bola nemocničná liečba
Portál vZdravotníctve.sk zisťoval, koľko doteraz stála liečba pacientov na alebo s ochorením COVID-19. Z dát, ktoré poskytli všetky tri zdravotné poisťovne vyplýva, že spolu ide o sumu zhruba 31,8 miliónov eur.
V tom je zahrnutá ambulantná aj nemocničná liečba, pričom na nemocničnú išlo viac zdrojov. Najdrahšia bola doteraz liečba pacientky, ktorá mala okrem COVID-19 aj onkologické ochorenie. Za jej hospitalizáciu Dôvera uhradila takmer 82-tisíc eur.
Ste SZČO a pre COVID-19 viac ako mesiac PN? Žiadosť o pandemický príspevok vám pravdepodobne zamietnu
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) najviac zaplatila za 22-dňovú liečbu v nemocnici 42 850 eur. Union ZP uhradila najviac, 32 800 eur, za 82-ročného pacienta, ktorý koronavírusu nakoniec podľahol.
Prudký obrat po lete
Na dátach, ktoré poskytla Dôvera vidno, ako náklady stúpali podľa toho, ako aj jednotlivé mesiace rástol počet infikovaných. Kým napríklad vlani v marci, teda na úplnom začiatku pandémie, zaplatila za nemocničnú liečbu 11 poistencov 7 900 eur, v januári tohto roka ju uhradila 1 297 klientom za vyše tri milióny eur.
Dáta súkromných poisťovní tiež potvrdzujú, že leto bolo kľúčové v boji s pandémiou. Uvoľnenie opatrení v tomto období sa následne prejavilo nárastom liečených v ďalších mesiacoch.
Príbuzní zdravotníkov, ktorí zomreli na koronavírus, by mali od štátu dostať odškodné
Kým totiž v júni a júli klesli počty pacientov v ambulanciách aj nemocniciach s ochorením COVID-19, v auguste začali pomaly zase stúpať a v septembri už rástli oveľa rýchlejším tempom.
Dopady na celkové výdavky
Aké boli všetky náklady poisťovní v súvislosti s koronavírusom a aký vplyv mali na celkové výdavky sa ťažko vyhodnocuje. Zdá sa, že náklady na zdravotnú starostlivosť boli v porovnaní s rokom pred pandémiou zhruba rovnaké.
Napríklad najväčšia zdravotná poisťovňa VšZP mala marec 2019 až január 2020 náklady na zdravotnú starostlivosť 3 046 575 270 eur a v porovnateľnom období marec 2020 až január tohto roka 3 059 638 340 eur.
V Žilinskej nemocnici je situácia kritická, obsadených majú vyše 100 covidových lôžok
Pri porovnávaní je však nutné vziať do úvahy viacero faktorov. V menšej miere môžu čísla skresľovať zmeny počtu klientov poisťovní a ich skladba, ku ktorej mohlo dôjsť po prepoisťovacom období. V oveľa väčšej miere mali vplyv skôr zmeny v preplácaných výkonov, najmä v ambulanciách.
Viac ako v minulosti napríklad poisťovne uhrádzali telemedicínu, pribudlo aj PCR a antigénové testovanie či očkovanie proti koronavírusu, za ktoré len Union za prvý mesiac roka zaplatila 54,5-tisíc eura. Menej sa liečili bežné diagnózy.
Účet navýšia aj nepriame náklady
Viackrát boli medializované prípady, kedy mali pacienti s chronickými ochoreniami či dokonca onkologickými problém dostať sa k lekárom. Aj Union ZP hovorí, že výkony v ambulanciách klesli.
U všeobecných lekárov pre dospelých v januári tohto roka oproti januáru minulého o 6%. U všeobecných lekárov pre deti dokonca o 43%, u špecialistov o 18%.
Je tak možné, že pandémia bude mať aj ďalšie nepriame finančné dopady, keď sa naplno prejavia dôsledky odkladania liečby o iných ako covid pacientov. Suma bude ďalej narastať aj v súvislosti s očkovaním či postcovidovou liečbou, napríklad v kúpeľoch.