Koronavírus je skúškou ľudskej odolnosti, ale aj vynaliezavosti. Vlna vírusovej epidémie postupuje ďalej a vytvára tlak na zdravotné systémy. Jej armádu s neviditeľnými vojakmi by mohla poraziť vakcína, na ktorej už vedci intenzívne pracujú.
Výskumníci dokonca hovoria o ďalšej tajnej zbrani – lieku, ktorý by chceli mať k dispozícii už budúci mesiac.
Ak bude klinické testovanie úspešné, liek na koronavírus by prví pacienti mohli dostať už v apríli, uviedol v rozhovore pre český Radiožurnál biochemik Jan Konvalinka z Ústavu organickej chémie a biochémie Akadémie vied ČR.
Nádejou je liek proti ebole
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) podľa biochemika vkladá nádeje do látky s názvom remdesivir, ktorá mala pôvodne slúžiť na potlačenie epidémie eboly. Hoci sa neskôr ukázalo, že proti ebole nie je až taká účinná, výskumníci americkej firmy Gilead Sciences ju testovali ďalej.
Zistili, že je veľmi účinná proti vírusu SARS, ktorý je príbuzným nového koronavírusu z čínskeho Wu-chanu. Práve preto vedci dúfajú, že bude zaberať aj proti infekcii COVID-19.
Keby remdesivir nemali, normálne by vývoj nového lieku trval 10 až 15 rokov. Vďaka nemu však majú výskumníci o desaťročie náskok a liek je už v tretej fáze klinického skúšania. Prvé výsledky klinických skúšok budú podľa Konvalinku známe už o pár týždňov.
Testujú aj vakcínu
Vo fáze testovania je aj vakcína proti novému koronavírusu, jej vývoj však zrejme potrvá ešte niekoľko mesiacov a kým sa objaví na trhu, uplynie najmenej rok.
Ako podľa CNN uviedol generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom, preventívnu vakcínu proti ľudským koronavírusom sa snaží vytvoriť až 20 laboratórií po celom svete.
Kým nie sú dostupné lieky ani vakcína, lekári v Číne a Thajsku sa pacientov so závažnejším priebehom ochorenia snažia liečiť pomocou liekov proti chrípke a HIV. Podobne ako HIV, aj koronavírusy patria medzi vírusy, ktoré vo svojom jadre obsahujú ribonukleovú kyselinu RNA.
Lieky proti HIV v kombinácii s antivirotikami proti chrípke už v minulosti pomohli pacientom s ťažkým akútnym respiračným syndrómom SARS a zdá sa, že podobný efekt môžu mať aj pri liečbe ľudí nakazených koronavírusom.