Liekovú reformu konečne schválili, po desiatich rokoch čakania sa sprístupnia inovatívne lieky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lieky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Po dlhoročnom čakaní na inovatívnu liečbu budú môcť slovenskí pacienti profitovať z prijatej novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok, ktorú vo štvrtok schválil parlament.

Na tlačovom brífingu po schválení novely parlamentom to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a schválení reformy.

Transparentnejšia lieková politika

Prijatou novelou sa výrazne zjednoduší prístup pacientov k moderným a účinným liekom, ktoré dnes pacienti dostávajú netransparentne cez výnimky. Lieková politika má byť transparentnejšia pre pacienta aj pre lekára, ktorý bude vedieť, aké kroky urobiť v inovatívnej liečbe.

„Zákon má oveľa viac pozitív, ale myslím, že toto je kľúčové, aj z pohľadu toho, čo od nás externé prostredie očakávalo,“ zhrnul štátny tajomník rezortu zdravotníctva Róbert Babeľa.

Štátny tajomník odhaduje, že prvé výnimkové lieky vstúpia do systému do šiestich mesiacov od platnosti zákona, čiže začiatkom budúceho roka.

Odstránili hrozbu vyšších doplatkov

Poslanec Marek Krajčí (OĽaNO) vyzdvihol širokospektrálnu podporu liekovej reformy aj od opozičných strán. Krajčí zároveň odôvodnil prijaté pozmeňujúce návrhy k novele, vrátane zohľadnenia inflácie v cenách zdravotníckych pomôcok.

Novela zákona totiž umožňuje ministerstvu zdravotníctva prehodnocovať ceny zdravotníckych pomôcok v nadväznosti na rast cien nákladových vstupov. Ďalší pozmeňujúci návrh odstránil hrozbu vyšších doplatkov za lieky, za ktoré pacienti nedoplácali. Od 1. augusta niektorým pacientom mohli hroziť podľa Krajčího doplatky až do výšky 39 eur za krabičku liekov.

„Týmto zákonom sa naširoko otvárajú nožnice pre vstup nových a veľmi drahých liekov na náš trh. Celý proces bude pod dohľadom ministerstva zdravotníctva,“ uviedol Krajčí s tým, že v systéme existujú viaceré brzdy.

Jednou z bŕzd, ktorú navrhla strana SAS, je aj to, že všetky tri zdravotné poisťovne naraz môžu vetovať vstup určitého lieku na trh. „Sám to považujem za zdravý regulačný mechanizmus,“ uzavrel Krajčí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Marek KrajčíRóbert BabeľaVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR