Ak sa vláda a sestry nezhodnú na kompromisnom riešení, je len otázkou času, kedy celý zdravotný systém zlyhá. Uviedol to predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.
Ročne ubúda 900 sestier zo slovenského zdravotníctva a už dnes chýba v systéme okolo 16 000 sestier. „Sme jediná krajina OECD, ktorá úbytok sestier systémovo nerieši a naopak, v súčasnosti ako prejav arogancie moci barbarsky vyhadzuje stovky sestier,“ skonštatoval Visolajský.
Kompromis za rokovacím stolom medzi predsedom vlády a zástupkyňami sestier by podľa neho znamenal veľa pre celé zdravotníctvo a hlavne pre pacientov.
Vďaka roku 2011, kedy podávali výpovede lekári, sa podľa Visolajského podarilo stabilizovať stavy lekárov na Slovensku. „Tento rok je šanca stabilizovať stavy sestier a pôrodných asistentiek,“ myslí si.
Výpovede lekárov ale aj akcia sestier však podľa neho ukázali, že politici sú schopní reálne pomôcť slovenskému zdravotníctvu iba pod tlakom. „Sme presvedčení, že súčasný odmietavý postoj predsedu vlády Roberta Fica voči sestrám je ďalším dôkazom toho, že lekári v roku 2011 nemali inú cestu ako presadiť zmeny, o ktoré dlhodobo žiadali, ako podaním hromadných výpovedí,“ zhodnotil Visolajský.
Lekári podporia sestry aj finančne
LOZ podporí fond solidarity, ktorý zakladá Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek. „Vznikol ako prejav pomoci a solidarity so sestrami, ktoré boli 5. februára uvedené do omylu predsedom vlády Robertom Ficom,“ vysvetlil predseda lekárskych odborov. Premiér podľa neho verejne prisľúbil návrat všetkých sestier do ich nemocníc a o niekoľko dní sa k svojmu verejnému prísľubu „škandalózne a zbabelo“ prestal hlásiť.
LOZ bude informovať svojich členov o vytvorenom bankovom účte OZSaPA, na ktorý môžu prispieť. „Zároveň vyzývame slovenskú verejnosť, aby neostala ľahostajná a pomohla sestrám, ktoré svojimi výpoveďami bojovali za nás všetkých, za zlepšenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov,“ uzavrel visolajský.