Ľubovnianska nemocnica má nový CT prístroj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
|
SITA/Radoslav Maťaš

Nemocnica v Starej Ľubovni vysúťažila nový CT prístroj za takmer 710-tisíc eur. 

Nemocnica v Starej Ľubovni dnes uviedla do prevádzky nový CT prístroj. Zariadenie spolu so servisom nemocnica vysúťažila za necelých 710-tisíc eur. „Jeho nákupná cena je 447-tisíc eur, pričom v súťažných podmienkach bol zadefinovaný aj odpredaj starého CT prístroja v hodnote 25-tisíc eur. Nemocnica vysúťažila aj dvojročný záručný a päťročný pozáručný servis za 260-tisíc eur,“ informovala prostredníctvom tlačovej správy hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Dáša Jeleňová. Moderný počítačový tomograf SOMATOM PERSPECTIVE získala nemocnica od spoločnosti Siemens Healthineers, s.r.o.

Skvalitniť by sa mala diagnostika

Nový CT prístroj prispeje podľa nemocnice významným spôsobom ku skvalitneniu diagnostiky. Ako vysvetlila Jeleňová, nový prístroj dosahuje podstatne vyššiu rýchlosť snímania oproti pôvodne inštalovanému CT. Vďaka moderným technológiám dosahuje vysokú kvalitu obrazu s výrazne nižšou radiačnou záťažou, v závislosti od typu vyšetrenia až do 60 percent. „Tomograf bol dodaný spolu s modulom pre prevádzanie intervenčných zákrokov, čo umožňuje robiť CT fuoroskopiu, biopsie a ozonoterapiu s 3D navigáciou, čo doteraz nebolo na pracovisku RTG možné,“ informovala hovorkyňa.

Tomograf je určený na celotelovú diagnostiku, v kombinácii s moderným vyhodnocovacím softvérom umožňuje podľa Jeleňovej diagnostikovať špeciálne oblasti, ako napríklad kvantifikáciu pľúcnych modulov, ale aj vyšetrenie srdca.

Nový CT prístroj pre Nemocnicu v Starej Ľubovni
SITA/Radoslav Maťaš

Nový CT prístroj predstavuje ďalšiu väčšiu investíciu financovanú z vlastných zdrojov v zdravotníckom zariadení v Starej Ľubovni. Vlani v novembri tam pribudlo moderné pracovisko magnetickej rezonancie za takmer 900-tisíc eur. V minulom roku zaznamenala nemocnica viacero úspechov. Umiestnila sa na najvyššej priečke v hodnotení spokojnosti pacientov zdravotnej poisťovne Dôvera, získala Cenu Prešovského samosprávneho kraja a ocenenie Nemocnica roka 2015 – INEKO.

Ľubovnianska nemocnica, n.o., vznikla v roku 2005 ako nástupnícky subjekt Nemocnice s poliklinikou Stará Ľubovňa. Jej zriaďovateľmi sú Prešovský samosprávny kraj (70 %) a mesto Stará Ľubovňa (30%). Liečebno-preventívnu starostlivosť poskytuje pre takmer 53-tisíc obyvateľom okresu Stará Ľubovňa i širšieho regiónu v rámci Prešovského samosprávneho kraja. Podiel pacientov mimo spádovej oblasti nemocnice dosahuje vyše 20 percent. Ročne nemocnica odhospitalizuje takmer 11-tisíc pacientov, ambulantne vyšetrí vyše 80-tisíc pacientov a vykoná cez 200-tisíc laboratórnych, diagnostických a rehabilitačných výkonov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať