Ľudia nemajú možnosť sa brániť proti rozhodnutiam lekára o ukončení PN. Uviedol to verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. Zároveň upozornil na nefunkčný systém, ktorý podľa jeho slov neumožňuje efektívnu kontrolu a odvolanie sa proti rozhodnutiam lekárov o ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti.
Tieto systémové problémy identifikoval počas riešenia podnetu od občianky, ktorej ošetrujúci lekár predčasne ukončil jej dočasnú pracovnú neschopnosť. Lekár mal byť podľa občianky pod nátlakom posudkovej lekárky.
Možnosti nápravy neexistujú
Podľa podnetu posudková lekárka Sociálnej poisťovne tlačila na ošetrujúceho lekára, aby ukončil PN aj napriek jej trvajúcemu zdravotnému stavu. Ochranca práv upozorňuje, že hoci majú posudkoví lekári možnosť vyjadriť svoj názor, nemôžu lekárovi prikázať, aby prestal s PN, pričom pacient má obmedzené možnosti sa brániť.
Slováci aktívne využívajú elektronické PN, počet doručených práceneschopností presiahol 1,5 milióna
„Vo výsledku tak môže ošetrujúci lekár úplne svojvoľne ukončiť dočasnú pracovnú neschopnosť, prípadne nevypísať osobe dočasnú pracovnú neschopnosť a tá s tým nič nemôže spraviť. Ak sa však pacient domnieva, že mu bolo v tomto ukrivdené, možnosti nápravy fakticky neexistujú,“ objasňuje Dobrovodský.
Odporúčanie Ministerstvu zdravotníctva SR
Sociálna poisťovňa podľa Dobrovodského s ohľadom na súčasnú právnu úpravu nemôže akokoľvek meniť závery ošetrujúceho lekára. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa problémom odmietol zaoberať, čím obmedzil právo na ochranu zdravia.
Reformu posudkovej činnosti prerokuje parlament v skrátenom legislatívnom konaní
Dobrovodský odporučil Ministerstvu zdravotníctva SR zaviesť mechanizmus na preskúmanie rozhodnutí o dočasnej PN, podobne ako je to v Českej republike, a informovať občanov o ich právach. Minister zdravotníctva pozitívne zareagoval ma ochrancove odporučenia a prisľúbil zahrnutie týchto návrhov pri pripravovaných legislatívnych zmenách.