Maďarsko predbežne schválilo ruskú vakcínu proti koronavírusu. Šéf úradu maďarskej vlády vo štvrtok potvrdil, že zdravotnícke úrady dali zelenú Sputniku V aj britskej očkovacej látke, ktorú vyvinuli firma AstraZeneca a Oxfordská univerzita.
Maďarsko je prvá krajina v Európskej únii, ktorá schválila ruskú vakcínu, informuje spravodajský portál BBC.
Rokujú aj o čínskej vakcíne
Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó cestuje do Moskvy, kde by mal rokovať o dodávke a distribúcii vakcíny Sputnik V.
Meškanie vakcín od Pfizeru frustruje Európu aj Kanadu. Dohody sa musia dodržiavať, urguje Leyenová
Maďarskí predstavitelia z oblasti zdravotníctva sú tiež v Pekingu, kde rokujú s čínskymi úradmi o schválení a okamžitej dodávke milióna dávok vakcíny od firmy Sinopharm, ktorú už používa napríklad Srbsko.
V Maďarsku už zaočkovali vakcínami od spoločností Moderna a Pfizer a BioNTech prinajmenšom 140-tisíc ľudí.
Vládne úsilie čelí opozícii
Premiér Viktor Orbán však vyjadril nespokojnosť s pomalou dodávkou vakcíny od Pfizeru a BioNTechu a vyhlásil, že jediný spôsob, ako naplniť dopyt po vakcinácii v Maďarsku je kúpiť očkovacie látky z Ruska a Číny.
Vládne úsilie o popularizáciu vakcín z Číny a Ruska sa ale stretáva z opozíciou. Medzi Maďarmi podľa BBC panuje skepticizmus a podozrenie.
Ľudia do 45 rokov sa k očkovaniu proti COVID-19 dostanú v auguste, predpovedá Matovič
Niektoré prieskumy verejnej mienky ukazujú, že len sedem percent Maďarov by sa nechalo zaočkovať Sputnikom V, zatiaľ čo podpora čínskej vakcíny sa pohybuje okolo jedného percenta.
Krok si tiež vyslúžil kritiku z Európskej únie (EÚ), ktorá je na pozore pred ďalším odklonom Orbánovej vlády a podkopávaním solidarity EÚ.