Mamografia vs. ultrazvuk: Ktoré vyšetrenie je naozaj účinné pri včasnom odhalení rakoviny?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mamografia vs. ultrazvuk: Ktoré vyšetrenie je naozaj účinné pri včasnom odhalení rakoviny?
Mamografia je stále považovaná za najpresnejšiu metódu na včasné odhalenie rakoviny prsníka. Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Rakovina prsníka je najčastejším onkologickým ochorením žien na Slovensku. Každý rok pribudne viac ako 3 200 nových prípadov a odborníci predpokladajú, že toto číslo bude naďalej rásť. Včasná diagnostika je preto kľúčová, no stále panuje veľa mýtov o tom, ktoré vyšetrenie je skutočne účinné. Mamografia a ultrazvuk sa často považujú za rovnocenné metódy, no je to naozaj tak?

Ultrazvuk poskytuje falošný pocit bezpečia

Mnoho žien sa domnieva, že ultrazvuk prsníkov stačí na odhalenie rakoviny, no odborníci varujú, že to nie je pravda. MUDr. Marek Kopáčik, rádiológ skríningového pracoviska v Trnave, vysvetľuje, že ultrazvuk nie je vhodný na plošný skríning a môže pacientkam poskytnúť falošný pocit bezpečia. „Robíme to navyše, zaťažujeme tým poisťovňu a stresujeme tým pacientky. Nemá to štatistický význam – minimálne do tých 40 rokov. Ženy obvykle prídu už s hmatným nálezom,” upozorňuje. „Do roka vyšetríme 13-tisíc mamografií a vyše 10-tisíc sonografií a na jednej ruke vám zrátam ženy do 40 rokov, ktoré prídu s takým prípadom, že je nádor nehmatný,“ dodáva Kopáčik.

Analýza Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Ministerstva zdravotníctva SR odporúča ultrazvuk v rámci prevencie vyradiť, pretože produkuje veľa falošne pozitívnych výsledkov a v konečnom dôsledku neslúži svojmu účelu. Pacientky, ktoré sa spoliehajú len na ultrazvuk, môžu tak stratiť cenný čas, pretože nádory v počiatočných štádiách často ostávajú nepovšimnuté.

Mamografia ako zlatý štandard

Mamografia je stále považovaná za najpresnejšiu metódu na včasné odhalenie rakoviny prsníka. Odborníci zdôrazňujú, že vďaka nej je možné odhaliť nádory ešte predtým, než sú hmatateľné. „Cieľom skríningu je zachytiť nádor v štádiu, keď je kvalitne a bezpečne vyliečiteľný. V takom prípade totiž miera päť- a desaťročného prežívania dosahuje až 98 %,” vysvetľujú odborníci.

Napriek tomu, že mamografia je jednoznačne efektívnejšia, na Slovensku ju pravidelne absolvuje len približne 30 % žien, zatiaľ čo v severských krajinách, ako je Švédsko, je účasť na úrovni 90 %. Odborníci vidia problém v mýtoch, ktoré sa okolo mamografie šíria. „Ženy sa boja žiarenia, pritom množstvo žiarenia, ktorému sú vystavené počas mamografie, zodpovedá jednému zaoceánskemu letu tam a späť,” vysvetľuje MUDr. Kopáčik.

Dôležitá je aj kvalita pracoviska

Napriek odporúčaniam odborníkov mnohé ženy na Slovensku absolvujú mamografiu na necertifikovaných pracoviskách, kde nie je garantovaná dostatočná presnosť diagnostiky. Ministerstvo zdravotníctva SR v súčasnosti eviduje iba 25 certifikovaných skríningových pracovísk, ktoré spĺňajú prísne normy. Ich zoznam nájdete na webstránke https://www.noisk.sk/mamografickepracoviska. Pacientky by sa preto mali zaujímať, kde podstupujú vyšetrenie, a vyhýbať sa tzv. „šedým pracoviskám,” ktoré neprešli auditom kvality.

Čo odporúčajú odborníci?

Odborníci sa jednoznačne zhodujú – skríningová mamografia je najspoľahlivejšia metóda na včasné odhalenie rakoviny prsníka. Ultrazvuk má svoje miesto ako doplnkové vyšetrenie, najmä u mladých žien so zvýšeným rizikom alebo pri hmatateľných nálezoch, no nemal by byť považovaný za hlavný diagnostický nástroj.

Ženy na Slovensku by preto nemali odkladať mamografické vyšetrenie a mali by ho absolvovať v certifikovaných centrách. Včasná diagnostika môže zachrániť život, pretože rakovina prsníka nečaká, no my často čakáme príliš dlho

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať