Marek Krajčí sa ujal funkcie ministra zdravotníctva a verí, že boj s koronavírusom vyhráme

VLÁDA: Rokovanie 1. schôdze vlády SR
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (vľavo v popredí) počas rokovania 1. schôdze vlády SR. Bratislava, 21. marec 2020. Foto: SITA/Martin Medňanský

Nový minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) verí, že boj s neviditeľným nepriateľom všetci vyhráme. Uviedol to v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom na jeho prvej tlačovej konferencii v pozícii ministra.

Zároveň informoval, že Slovensko má k dispozícii 3-tisíc testov na nový koronavírus. V sobotu sa pritom otestovalo 450 vzoriek.

Viac o téme: Koronavírus

Málo spoľahlivé rýchlotesty

Ďalšie testy sú podľa neho objednané, nevie však, v akom množstve a či ich bude dostatok. Rýchlotesty podľa Krajčího nedokážu pomôcť, vykazovali by totiž veľmi veľa falošných výsledkov.

Pripomenul, že na Slovensku je 178 pozitívnych prípadov na ochorenie Covid-19, čo je zatiaľ najväčší nárast za deň. Viac ako polovica z nových prípadov má byť z Bratislavy a jej okolia.

Toto obdobie podľa nového šéfa rezortu zdravotníctva preverí súdržnosť a charakter občanov. Ako uviedol, do politiky prišiel s presvedčením, že bude slúžiť ľuďom.

„Moja cesta ma doviedla až do situácie, kedy musím prevziať zodpovednosť v pozícii ministra zdravotníctva, a to vo veľmi ťažkej situácii,“ konštatoval.

Následky môžu byť minimálne

Dodal, že potrebujeme všetci stáť za sebou a pomáhať si. Ak sa podľa neho dobre pripravíme, následky, ktoré táto choroba prináša, môžeme obmedziť na minimum.

Na pôde ministerstva chce Krajčí zachovať kontinuitu a má záujem pracovať so všetkými, ktorí budú mať elán a nadšenie.

Okrem iného je podľa neho nevyhnutné začať stavať nemocnicu na Rázsochách. Zamerať sa chce aj na pomoc Rómom.

Tých, ktorí budú na Slovensko repatriovaní, požiadal o dodržiavanie karantény. Poďakoval tiež všetkým zdravotníkom a požiadal, aby sa všetci občania dostatočne chránili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Krajčí
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR